Jeśli szukasz rośliny domowej, która jest łatwa w pielęgnacji, kwiat stefanotis jest właśnie dla Ciebie. Przy odrobinie troski możesz cieszyć się efektownymi, białymi kwiatami przez wiele miesięcy, a do tego pachnącymi!
Tropikalny gatunek, kwiaty stefanotis preferują jasne światło i umiarkowane podlewanie. Zimą potrzebują odpoczynku i powinny być umieszczone w pomieszczeniu, w którym temperatura wynosi od 10°C do 16°C.
Podlewanie
Do pielęgnacji kwiatów stefanotis należy podlewać je regularnie, ale nie za dużo. Jeśli zadusisz korzenie zbyt dużą ilością wody, trudno będzie im prawidłowo rosnąć.
W sezonie wegetacyjnym podlewaj stefanotisa codziennie, aby utrzymać wilgoć w glebie, ale nie pozwól, aby stała się ona mokra. Zimą podlewaj oszczędnie, aby gleba mogła wyschnąć między podlewaniami.
Stefanotis jest rośliną tropikalną i wymaga średniego lub jasnego oświetlenia. Umieść ją w słonecznym oknie lub na balkonie, gdzie będzie miała dostęp do wczesnego porannego światła słonecznego, ale unikaj bezpośredniego popołudniowego słońca, ponieważ gorące, bezpośrednie światło słoneczne może poparzyć liście.
Rośliny te potrzebują ciepłego, wilgotnego środowiska, aby dobrze się rozwijać i mogą być uprawiane w doniczce na tacy żwirowej lub w szklarni. Lubią też okazjonalne spryskiwanie delikatnym strumieniem wody.
Światło
Kwiat stefanotis jest delikatną rośliną, która wymaga odpowiedniej opieki, aby dobrze się rozwijać. Należy ją umieścić w miejscu, które zapewnia filtrowane światło, ale z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Preferuje także ciepłe pomieszczenia o dobrej wilgotności powietrza.
Stefanotis lubi jasne światło, ale nie toleruje zbyt intensywnego, bezpośredniego słońca, ponieważ może ono spalić liście i spowodować brązowienie, kruche plamy lub zahamowanie wzrostu. Najlepiej umieścić go 3-4 stopy od jasnego okna.
Przelewanie to kolejny częsty problem tej rośliny, ale nie musi być ono ekstremalne. Stopniowe podlewanie lub nadmierne podlewanie powoduje żółknięcie i może prowadzić do gnicia gleby.
Roślina ta potrzebuje okresu zimowego odpoczynku, aby przygotować się do następnego sezonu wegetacyjnego. Będzie za to bardzo wdzięczna i będzie bardziej skłonna do ponownego zakwitnięcia w następnym roku.
Temperatura
Kwiat stefanotis potrzebuje stałej temperatury – idealna to 21°C-23°C. Uprawiaj go w miejscu, które otrzymuje przefiltrowane światło, ale nie jest bezpośrednio nasłonecznione, i regularnie podlewaj.
Spadek temperatury może spowodować, że kwiaty opadną przed otwarciem. Jest to najbardziej prawdopodobne, jeśli roślina została przeniesiona i nastąpiła zmiana oświetlenia i temperatury.
Żółte liście są często oznaką nadmiernego podlewania, ale mogą być też spowodowane niską temperaturą. Wiosną i latem zasilaj stefanotisa co dwa tygodnie rozpuszczalną odżywką, taką jak miracle-gro, a zimą – co miesiąc.
Przesadzaj co kilka lat, jeśli stefanotis jest związany korzeniami, stosując zdrową mieszankę gliny i mchu torfowego z obfitym drenażem, np. perlitem. Unikaj nagłego wystawienia na pełne słońce, ponieważ może ono spalić liście. Problemem mogą być owady, takie jak wełnowce i skalnice, dlatego regularnie sprawdzaj stan swoich stefanotisów. Małe szkodniki usuwaj wacikami nasączonymi kwasami tłuszczowymi lub olejami roślinnymi.
Karmienie
Kwiat stefanotis jest pięknym dodatkiem do każdego domu i wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby dobrze się rozwijać. Ten kwiat znany jest także jako jaśmin madagaskarski, wieniec ślubny lub floradora i charakteryzuje się trwałymi, białymi kwiatami.
Ten tropikalny pnącz ma grona woskowych, białych, gwiaździstych, rurkowatych kwiatów o słodkim, jaśminowym zapachu. Często są wykorzystywane w bukietach ślubnych ze względu na ich delikatny, elegancki wygląd.
Powinny być trzymane w jasnym, wilgotnym miejscu i regularnie podlewane. Latem można je pozostawić w pełnym słońcu, ale zimą lepiej sprawdzają się w częściowym lub przefiltrowanym słońcu.
Przy uprawie w pomieszczeniach zamkniętych ważne jest zapewnienie kratki lub innej podpory, która umożliwi roślinie prawidłowy wzrost. Pomoże to zapobiec nadmiernemu obciążeniu pędów i ich niestabilności.