Schefflera arboricola – jak dbać?

Jeśli szukasz wyjątkowej, łatwej w utrzymaniu rośliny domowej do swojej kolekcji, nie szukaj dalej niż Schefflera arboricola. Roślina ta, zwana też drzewem parasolowym, jest łatwa w uprawie i długowieczna.

Rośliny te najlepiej rosną w miejscach o jasnym, przefiltrowanym świetle. Znoszą niewielkie bezpośrednie nasłonecznienie, ale unikaj zbyt wysokiej temperatury, ponieważ może ona wypalić liście i wysuszyć glebę.

Światło

Jedna z najłatwiejszych w pielęgnacji roślin domowych, Schefflera arboricola jest znana także jako australijska palma bluszczowa lub hawajskie drzewo parasolowe. Roślina ta najlepiej rośnie w ciepłym, umiarkowanym klimacie.

W domach i biurach ta tropikalna roślina może rosnąć przy jasnym, przefiltrowanym świetle lub pośrednim oświetleniu w słonecznym oknie. Jeśli jednak masz okno, które jest bezpośrednio nasłonecznione, rozważ zasłonięcie go zasłonami lub roletami, aby kontrolować ilość światła docierającego do rośliny.

Pomoże to zapobiec przypalaniu liści i nadmiernemu wysuszeniu gleby, co może prowadzić do gnicia. Dodatkowo, jeśli z czasem schefflera stanie się zbyt niskopienna, możesz ją przyciąć do zdrowego rozmiaru i kształtu.

Schefflera arboricola dobrze rośnie dzięki kilku prostym przesadzeniom i regularnemu zasilaniu. Przesadzaj swoją schefflerę co roku lub gdy zbyt mocno się ukorzeni w obecnym pojemniku. Wybierz nową doniczkę, która będzie o cal lub dwa większa od obecnej i wypełnij ją dobrą, wilgotną mieszanką ziemi.

Woda

Schefflera arboricola jest rośliną domową dość łatwą w pielęgnacji, choć musisz uważać na nadmierne podlewanie. Są odporne na suszę i wybaczają nieprawidłowe podlewanie przez krótki czas, ale długotrwałe podlewanie może mieć poważne negatywne skutki dla rośliny.

Aby zapobiec nadmiernemu podlewaniu, zawsze sprawdzaj glebę przed podlewaniem. Kiedy zauważysz, że górna warstwa gleby na wysokości 2-3 cali wyschła, będziesz wiedział, że nadszedł czas na podlewanie.

Jeśli roślina zacznie wykazywać oznaki nadmiernego podlewania, prawdopodobnie zacznie żółknąć i więdnąć na liściach. Może też zacząć wykazywać inne typowe oznaki, takie jak plamy na liściach i opadanie, jeśli była zbyt długo podlewana.

Jeśli roślina jest nadmiernie podlewana i nie jesteś pewien, dlaczego, spróbuj podlewać ją rzadziej przez jakiś czas, żeby sprawdzić, czy to pomoże. Jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, być może nadszedł czas na przesadzenie rośliny.

Przebieg

Jeśli chcesz, aby Schefflera arboricola rosła silna i pełna, musisz ją regularnie przycinać. Przycinanie nie tylko poprawi estetykę rośliny, ale także pomoże jej rozwinąć nowe gałęzie i pędy boczne.

Przycinając, musisz używać pary ostrych i czystych narzędzi. Do mniejszych roślin możesz użyć sekatorów ręcznych, nożyc lub nożyc do gałęzi, ale większe rośliny mogą wymagać sekatora do tyczek.

Przed rozpoczęciem cięcia obejrzyj roślinę dookoła i zauważ, gdzie znajdują się najdłuższe pędy. Będziesz chciał je przyciąć około centymetra powyżej węzła liściowego, co spowoduje ponowny wzrost w miejscu cięcia.

Po zakończeniu przycinania umieść roślinę w miejscu, w którym będzie miała jasne, ale pośrednie światło. Podlewaj roślinę średnio raz w tygodniu, ale nie przesadzaj z wodą.

Odżywianie

Roślina domowa, Schefflera arboricola, najlepiej rośnie w średniej temperaturze 60-75 stopni F. Unikaj temperatury 55 lub niższej, ponieważ roślina może być narażona na zimne przeciągi.

Rośliny z rodzaju Umbrella uwielbiają luźną, bogatą w składniki odżywcze mieszankę gleby z dużą ilością materii organicznej, takiej jak mech torfowy lub rozdrobnione liście. Wybierz glebę, która dobrze odprowadza wodę, aby zapobiec gniciu korzeni.

Podczas sezonu wegetacyjnego regularnie podlewaj rośliny, ale pamiętaj, aby nie przesadzać z wodą, bo może to zabić roślinę. Liście, które czernieją i opadają, to znak, że przesadziłeś z podlewaniem.

Przesadzaj co roku lub w razie potrzeby, jeśli roślina się ukorzeni. Wybierz doniczkę o cal lub dwa większą od obecnej i wypełnij ją świeżą ziemią, aby odświeżyć korzenie rośliny.

Rośliny te są łatwe w pielęgnacji, jeśli tylko zapewnisz im dużo jasnego, pośredniego światła i wilgotne środowisko. Nie wymagają zbyt częstego przycinania, ale usuwanie martwych, uszkodzonych lub uschniętych gałęzi może przyspieszyć nowy wzrost i poprawić kształt rośliny.

Poprzedni artykuł

Asparagus jak dbać?

Następny artykuł

Opuncja jak dbać?

Oceń artykuł: Schefflera arboricola – jak dbać?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5