Jak urządzić pokój Montessori?

Artykuł Sponsorowany

Dobrze zorganizowana przestrzeń dla maluchów jest kluczowa w ich rozwoju, a pokoje w stylu Montessori są na to doskonałym przykładem. Urządzone pomieszczenie powinno nie tylko dobrze wyglądać, ale także umożliwiać dzieciom rozwój kreatywności i nowych umiejętności podczas zabawy. Od pierwszych miesięcy życia pociechy intensywnie poznają świat, eksplorują go, dotykając różnorodnych faktur. W związku z tym, podczas planowania wyposażenia pokoju, ważne jest, aby zapewnić dzieciom bezpieczną przestrzeń do rozwoju, która jednocześnie będzie sprzyjać ich twórczemu myśleniu. W jaki sposób tego dokonać? Jak powinien wyglądać pokój dziecięcy w stylu Montessori? Podpowiadamy!

Co to jest metoda Montessori?

Metoda Montessori to podejście pedagogiczne, które opiera się na dokładnej obserwacji dziecka oraz dostosowaniu nauczania do jego indywidualnych potrzeb. Stosowana od ponad 100 lat, nadal jest rozwijana – daje dzieciom dużą swobodę w rozwoju. Te, dzięki zastosowaniu wspomnianej metody, stają się bardziej samodzielne, pewne siebie oraz potrafią skupić swoją uwagę na wykonywanym zadaniu. Metoda Montessori kształtuje w dzieciach cierpliwość, empatię oraz chęć niesienia pomocy innym. 

AdobeStock_451167839.jpeg

Pokój Montessori – czy łóżeczko jest konieczne?

Metoda Montessori podkreśla znaczenie bliskiego kontaktu dziecka z matką, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia. Należy zatem zastanowić się nad tym, czy dziecko powinno mieć swój własny pokój, czy może przestrzeń w sypialni rodziców i spanie z nimi w jednym łóżku będzie wystarczające? Zmiana aranżacji w sposób drastyczny nie jest konieczna – czasem wystarczy dostawka do łóżka dorosłych, a także dołożenie wyposażenia, dostosowanego do potrzeb malucha. 

W pokoju dziecięcym w stylu Montessori łóżeczko może pełnić funkcję nie tylko miejsca do spania, ale również idealnie sprawdzi się jako miejsce do zabawy, czytania, przytulania lub rozmów. Z tego powodu warto umieścić je również w pokoju pociechy, nawet jeśli jeszcze śpi z rodzicami. Strzałem w dziesiątkę są mobilne modele w niskiej ramie lub po prostu umieszczenie materaca na podłodze. Dzięki temu maluch może bezpiecznie wejść i zejść z łóżka samodzielnie, a niski poziom sprawia, że z niego nie spadnie. 

W przypadku trochę starszych dzieci, jednym z rozwiązań jest zaaranżowanie takiego kącika na antresoli, co nie tylko zapewni wydzieloną przestrzeń do snu i zabawy, ale również sprawi, że dziecko poczuje się niezależne. Co więcej, miejsce pod łóżkiem można wykorzystać jako domek do zabawy, skrytkę lub teatrzyk.

Kolorystyka w pokoju dziecięcym w stylu Montessori

Podczas aranżacji pokoju dla dziecka, warto pamiętać, że kolory mają znaczący wpływ na jego nastrój oraz samopoczucie. Z tego względu postaw na stonowane, spokojne odcienie, które nie będą rozpraszać malucha podczas zabawy. Ważne jest również, aby unikać nadmiaru kontrastów, co może być dla dziecka nieco przytłaczające. W miarę upływu lat, uwzględnimy także gust i zainteresowania pociechy, aby wprowadzić do wnętrza elementy kolorystyczne odzwierciedlające jego osobowość.

Pokój Montessori – bezpieczeństwo przede wszystkim

Bezpieczeństwo dzieci w domu jest niezwykle ważne, zarówno dla ich swobodnego odkrywania świata, jak i samodoskonalenia. Dlatego warto przygotować pokój dziecięcy w taki sposób, aby przestrzeń nie stanowiła zagrożenia dla malucha. Zadbajmy o to, aby meble były odpowiednio zamontowane i stabilne (np. poprzez przytwierdzenie ich do ściany). Dodatki, takie jak kwiaty, szklane oraz ciężkie przedmioty, powinny być niedostępne dla dziecka. Metoda Montessori uznaje bezpieczeństwo dziecka jako najważniejszą zasadę, którą powinniśmy się kierować urządzając dla niego przestrzeń. Z tego względu rogi mebli warto dodatkowo zabezpieczyć gumowymi lub piankowymi nakładkami. W przypadku kabli i przewodów, najlepszym wyjściem jest ich ukrycie. W kontaktach można zaś umieścić zaślepki.

AdobeStock_441585314.jpeg

Meble Montessori, czyli jakie?

Zapewnienie dziecku swobodnego dostępu do zabawek, książek i przyborów artystycznych to kluczowy element dla prawidłowego rozwoju malucha. Meble w pokoju Montessori powinny być dostosowane do wzrostu dziecka – tak, by mogło ono swobodnie, bez przeszkód sięgnąć rzeczy z półki czy otwartego regału. Dodatkowo, dobrze dobrany model biurka z regulowaną wysokością, pozwoli maluchowi na zabawę i tworzenie własnych dzieł w wygodnej oraz ergonomicznej pozycji. Z powodzeniem można też zainwestować w meble, które będą rosły razem z dzieckiem i będą wspierały je w samodzielności. Nie zapomnijmy także o organizerach, ułatwiających utrzymanie porządku. 

Pokój dziecięcy w stylu Montessori – inspiracje naturą

Pokój w stylu Montessori to nie tylko zabawki ekologiczne, ale również materiały przyjazne dla środowiska. Jeśli chcesz wprowadzić elementy natury do pokoju dziecka, warto posiłkować się stylem skandynawskim, który jest nie tylko modny i estetyczny, ale również ponadczasowy oraz wypełniony naturalnymi materiałami, idealnymi dla małych dzieci. Len, bawełna, drewno, wełna, rattan – lista jest naprawdę długa! Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na dekoracje inspirowane naturą, takie jak motywy drzew, kwiatów i zwierząt, które pojawiają się w wielu pokojach urządzonych w stylu Montessori.

Oceń artykuł: Jak urządzić pokój Montessori?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5