Jak odmłodzić dracenę?

Jeśli zauważysz, że Twoja dracaena zaczyna blaknąć, możesz zrobić kilka rzeczy, aby ją odmłodzić. Pierwszą rzeczą, którą możesz zrobić, jest odpowiednie podlewanie.

Dracaeny są szczególnie wrażliwe na fluor znajdujący się w wodzie z kranu, dlatego dbając o nie, używaj wody filtrowanej. Mogą też cierpieć na stres związany z suszą, który powoduje brązowienie liści, więc podlewaj je regularnie, aby odtworzyć warunki ich naturalnego środowiska.

Podlewanie

Rośliny Dracaena compacta wymagają sporadycznego podlewania, ale należy to robić bardzo delikatnie i tylko wtedy, gdy gleba jest bardzo sucha. Nadmierne podlewanie może spowodować gnicie korzeni, które zabije roślinę.

Do podlewania roślin draceny używaj wody oczyszczonej, filtrowanej lub deszczowej. Woda z kranu może zawierać dodatkowe substancje chemiczne, takie jak chlor, brom i fluor, które mogą być szkodliwe dla roślin.

Podczas podlewania upewnij się, że gleba dobrze odprowadza wodę. Oznacza to użycie szybkoschnącej mieszanki doniczkowej lub posadzenie rośliny w doniczce z otworami drenażowymi.

Najlepsza gleba dla dracen jest luźna i niezbyt zbita, z pewną ilością materii organicznej, która wchłania wilgoć. Jeśli ziemia nie przesycha szybko, dodaj więcej perlitu lub piasku, aby ułatwić jej pracę.

Draceny rosną powoli, dlatego ważne jest przesadzanie ich co kilka lat, aby uzupełnić glebę i zapobiec związaniu korzeni. Do przesadzenia wybierz świeżą, dobrze przepuszczającą wodę mieszankę doniczkową i nową doniczkę, która jest co najmniej dwa cale większa od tej, w której roślina obecnie przebywa.

Światło

Odpowiednia ilość światła może odmłodzić twoją drakena. Rośliny te radzą sobie najlepiej w jasnych miejscach i mogą być przeniesione na zewnątrz, jeśli pogoda jest wystarczająco ciepła.

Rośliny te potrzebują słabego lub średniego światła, ale nie bezpośredniego światła słonecznego, które może przypalić liście. Umieść roślinę w miejscu z pośrednim światłem (unikaj bezpośredniego światła słonecznego) i regularnie podlewaj.

Dracaeny są wrażliwe na fluor, więc ważne jest, aby używać oczyszczonej wody podczas pielęgnacji roślin. Upewnij się też, że gleba Twojej drakaeny jest dobrze zdrenowana, a doniczka ma otwory drenażowe w podstawie.

Liście, które mają ciemnobrązowe końcówki i martwe obszary o żółtych krawędziach, mogą wskazywać na to, że roślina jest chora i należy ją odpowiednio leczyć.

Drakaeny zwykle zrzucają dolne liście, gdy dojrzewają, ale może się to zdarzyć także wtedy, gdy roślina znajduje się w bardzo suchej glebie, jest niedostatecznie podlewana lub narażona na nagłe zmiany temperatury. W takiej sytuacji należy ożywić opadające liście, dostosowując warunki uprawy tak, aby były bardziej korzystne.

Temperatura

Draceny są roślinami tropikalnymi, które dobrze się czują w ciepłych, stabilnych temperaturach. To część powodu, dla którego są tak popularne jako rośliny domowe.

Jednakże drakeny nie rosną dobrze, gdy są wystawione na działanie niskich temperatur. Mogą umrzeć, jeśli wystawisz je na zewnątrz w czasie nietypowego mrozu, więc najlepiej okryć je zimą, aby ochronić je przed żywiołami.

Gdy draceny są uprawiane w pomieszczeniach, tolerują temperaturę od 60 stopni Celsjusza do 83 stopni Celsjusza. Ważne jest jednak, aby unikać umieszczania ich w miejscach, gdzie panuje nadmierne ciepło pochodzące z systemów grzewczych, otwartych drzwi lub parapetów, ponieważ może to spowodować zbyt szybkie wysuszenie ziemi w doniczce.

Utrzymywanie draceny w doniczce z otworami drenażowymi u podstawy i regularne opróżnianie spodków lub tac pod nimi pomoże utrzymać dobrze zdrenowaną glebę. Nadmierne podlewanie ziemi w doniczce może także spowodować brązowienie liści z powodu stresu spowodowanego suszą.

Nawożenie

Nawożenie to świetny sposób na odmłodzenie draceny. Pomoże roślinie rosnąć w optymalnym tempie, dostarczy jej potrzebnych składników odżywczych i zwiększy szansę na zakwitnięcie.

Dracaena jest łatwą w pielęgnacji rośliną domową, zwłaszcza jeśli utrzymujesz glebę w dobrej kulturze i stosujesz raz w miesiącu, wiosną i latem, rozpuszczalny w wodzie nawóz o połowę mniejszej mocy. Nie wymaga nawożenia jesienią i zimą, kiedy jej wzrost ulega spowolnieniu.

Niezwykle kolorowe liście rośliny sprawiają, że jest ona przyciągającym uwagę dodatkiem do każdego wnętrza. Ma też słodki zapach, który może wahać się od jaśminu, przez lilak do miodu.

Aby odmłodzić swoją dracenę, weź sadzonki lub łodygi zdrowych roślin, a następnie umieść je w nowym pojemniku ze świeżą ziemią. Zanurz ścięty koniec w hormonie ukorzeniającym, aby pobudzić korzenie do rozwoju.

Dracaeny są podatne na plamistość liści wywołaną przez Fusarium moniliforme, która powoduje małe brązowe lub brązowe plamy na liściach młodych roślin. Są też wrażliwe na sole fluorkowe w wodzie wodociągowej, więc unikaj stosowania wody z fluorem w przypadku swoich dracen.

Poprzedni artykuł

Czy alokazja kwitnie?

Oceń artykuł: Jak odmłodzić dracenę?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5