Begonia bulwiasta – kiedy sadzić?

Bebilony bulwiaste najlepiej uprawiać w miejscach, gdzie temperatura rzadko spada poniżej zera, najlepiej w strefie mrozoodpornej 9 lub 10. Można je także zimować w pomieszczeniach zamkniętych.

Bogatki lubią dobrą cyrkulację powietrza, dlatego warto rozważyć budowę domu cieniującego, szklarni lub tokarni.

Kiedy będziesz gotowy do sadzenia, użyj wysokiej jakości mieszanki do doniczek, która ma dobry drenaż. Podlewaj oszczędnie, dopóki rośliny nie zaczną rosnąć, a potem stopniowo zwiększaj podlewanie w zależności od potrzeb.

Wiosna

Bebilony bulwiaste najlepiej sadzić wiosną, aby najwcześniej zakwitły, na osiem tygodni przed średnią datą ostatnich przymrozków w twoim regionie. Posadź je w doniczkach, wiszących koszach lub płytkich tacach wypełnionych dobrą mieszanką roślinną.

Bulwy begonii można kupić w centrum ogrodniczym lub przez Internet. Kupując je, upewnij się, że masz glebę odpowiednią dla twojego klimatu, ponieważ te tropikalne rośliny mogą ucierpieć, jeśli gleba jest zbyt mokra lub sucha.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, umieść bulwy begonii na osłoniętym, słonecznym parapecie. Podlewaj oszczędnie i czekaj, aż pojawią się kiełki.

Gdy kiełki osiągną 1-2 cale wysokości, przesadź je do większych pojemników lub połącz kilka w jednym pojemniku. Pojemniki wypełnij dobrą mieszanką do sadzenia i podlewaj tylko wtedy, gdy gleba jest sucha.

Istnieje wiele różnych odmian begonii, o wyprostowanych i zwisających formach w różnych kształtach i rozmiarach. Są też kwiaty w różnych kolorach, na przykład dwukolorowe lub pikotowe.

Lato

Bebonia bulwiasta jest zwykle uprawiana w pojemnikach, ale można ją też sadzić na rabatach lub w ogrodzie. Preferują poranne słońce i trochę popołudniowego cienia. Mogą być uprawiane w większości rodzajów gleby, ale zalecana jest lekka, bogata ziemia doniczkowa.

Jeśli sadzisz je w pojemniku, bulwy powinny być pustą stroną do góry, a mieszanka gleby powinna zatrzymywać się około 1 cala od brzegu doniczki. Wypełnij doniczkę mieszanką ziemi, która jest luźna i dobrze odprowadza wodę.

Bulwy begonii występują w różnych kolorach, w tym jednolitych, takich jak biały i czerwony, dwubarwnych (kwiaty o dwóch kolorach) i pikotek (płatki obrzeżone w kontrastujących kolorach). Większość odmian wyprostowanych rośnie na wysokość około 6 cali i można je palikować.

Begonie należy regularnie przycinać, aby uzyskać pełniejszy wzrost i większe kwiaty. Przycinaj nowe pędy, gdy osiągną długość 3-6 cali, i powtarzaj to co miesiąc do połowy lata.

Jesień

Begonie dobrze czują się w lekkim cieniu i najlepiej rosną w miejscach nieco osłoniętych od wiatru. Nie radzą sobie dobrze w gorącym, południowym słońcu lub tam, gdzie są posadzone blisko innych roślin.

Bebonia bulwiasta potrzebuje dobrej cyrkulacji powietrza i przestrzeni między sobą. Sadzenie ich zbyt blisko lub w miejscach, które nie są osłonięte od wiatru, może spowodować gnicie łodyg, czyli chorobę grzybową, która powoduje, że łodygi zamieniają się w grzyby i gniją.

Generalnie begonie bulwiaste wyrastają z bulw, czyli powiększonych łodyg, które magazynują pokarm dla rośliny. Można je kupić jako rośliny startowe lub samemu wyhodować je z uśpionych bulw zimą lub wiosną.

Bebonia bulwiasta może być zimowana tak długo, jak długo gleba ma temperaturę powyżej 50 stopni Celsjusza. Jeśli jednak mieszkasz w rejonie, w którym gleba zamarza, cebulki mogą nie przetrwać zimy.

Zima

Bebonia bulwiasta jest najczęściej uprawiana w pojemnikach, ale można ją także sadzić w rabatach. Wytwarzają duże, efektowne kwiaty w kolorze od czystej bieli do głębokiego karmazynu.

W zależności od odmiany mogą być kaskadowe lub wyprostowane i są doskonałymi, swobodnie kwitnącymi roślinami jednorocznymi dla ogrodników. Ich liście i kwiaty mogą być uszkodzone przez zbyt duże nasłonecznienie, więc wybierz miejsce na zewnątrz, które otrzymuje filtrowane światło pod wysokimi drzewami lub jest zacienione przez inne rośliny.

Posadź bulwy w płytkiej tacy wypełnionej bogatą w składniki odżywcze mieszanką doniczkową, która jest wilgotna, ale nie mokra. Bulwy powinny wykiełkować w ciągu miesiąca, a korzystnie wpłynie na nie dodatkowe oświetlenie lub przeniesienie do miejsca z jaśniejszym światłem.

Bulwy begonii muszą być suche, gdy są przechowywane na zimę. Jeśli gleba jest zbyt wilgotna, bulwy zgniją. W zimnym klimacie kilka dni leżakowania w temperaturze pokojowej pomaga zapobiec gniciu.

Poprzedni artykuł

Bananowiec jak dbać?

Oceń artykuł: Begonia bulwiasta – kiedy sadzić?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5