Czy alokazja kwitnie?

Roślina alokasia nie jest samopylna. Aby zakwitła, musisz zebrać pyłek z innej rośliny alokasia.

Alokasia lubi wilgotną, ale nie mokrą glebę, co zapobiega gniciu korzeni. Podlewaj je tak często, jak to konieczne, ale nigdy nie dopuszczaj do całkowitego wyschnięcia gleby.

Alokasia to wspaniała roślina domowa, która jest łatwa w pielęgnacji. Pamiętaj o poniższych wskazówkach, a będziesz miał piękną roślinę w krótkim czasie!

Co to jest alokasia?

Alokasia to tropikalna roślina pochodząca z Azji i wschodniej Australii. Ze względu na duże, sercowate liście o falistych brzegach, znane są również jako „słoniowe uszy” lub „afrykańskie maski”. Są bardzo atrakcyjne w każdej przestrzeni i dodają egzotycznej, tropikalnej atmosfery dżungli w każdym domu.

Alokazy perełkowe są szczególnie oszałamiające ze względu na unikalną fakturę liści, ich kształt i wariację. Niektóre odmiany mają szerokie liście w kształcie serca, które wyglądają jak diament, podczas gdy inne mają kształt strzałki z kolorowymi żyłkami.

Odmiana 'Zebra’ ma charakterystyczny wzór liści, który przypomina odcisk zebry na ogonkach. Jej niebieskozielone, tarczowate liście mają srebrzystobiałe brzegi i głęboko fioletowe spody.

Alokasje są szybko rosnącymi roślinami domowymi. W cieplejszych miesiącach mogą wypuszczać nowe liście niemal co tydzień i będą rosły aż do momentu przejścia w stan spoczynku późną jesienią i zimą. Gdy to nastąpi, będą potrzebowały mniej wody niż zwykle, aby przetrwać resztę sezonu.

Jak pielęgnować alokasję

Rośliny alokasia to szybko rosnące tropikalne rośliny domowe, które w zależności od odmiany mogą osiągnąć wysokość od 1 do 10 stóp. Ich ulistnienie w kształcie strzałki jest popularne ze względu na wspaniały kolor i fakturę.

Wolą jasne, pośrednie światło, które nie wystawia ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Nie przepadają też za niskimi temperaturami, więc unikaj umieszczania ich w przeciągach.

Podlewanie jest dla tej rośliny bardzo ważne, więc upewnij się, że gleba jest równomiernie wilgotna, ale nie mokra. Podlewaj ją prawie codziennie w sezonie wegetacyjnym (wiosną i latem), a w chłodniejszych miesiącach (jesienią i zimą) nieco mniej.

Często sprawdzaj korzenie, a jeśli zauważysz czarne fragmenty u podstawy rośliny lub na liściach pojawi się biała linia, to znak, że roślina zaczyna gnić. Zwykle dzieje się tak, gdy roślina jest nadmiernie podlewana, więc staraj się nie podlewać jej nadmiernie.

Alokacje lubią też wysoki poziom wilgotności, więc jeśli mieszkasz w suchym klimacie lub nie masz w domu miejsca z dużą ilością wilgoci, rozważ użycie nawilżacza lub umieszczenie rośliny na tacy z kamykami wypełnionej wodą.

Kwitnąca alokasia

Alokasia kwitnie od czasu do czasu – nieczęsto widuje się kwitnące rośliny, ale kiedy już to zrobią, stanowią wspaniały dodatek do każdej kolekcji roślin domowych. Roślina ta może wytwarzać kwiaty w kształcie spatki, które wyglądają jak lilie pokojowe lub kalie.

Jeśli chcesz, żeby alokasia zakwitła, upewnij się, że ma dużo światła. Alokasje wolą jasne, pośrednie światło, nie lubią natomiast bezpośredniego światła słonecznego, które może poparzyć ich liście.

Potrzebują też regularnego nawożenia, aby pobudzić wzrost i wypuścić nowe liście, dlatego wiosną i latem najlepiej stosować rozcieńczony, kompletny nawóz płynny 20-20-20 raz w miesiącu.

Rośliny alokasji należy podlewać tylko wtedy, gdy gleba jest sucha w dotyku, około centymetra od góry, i nie pozwól, aby przez dłuższy czas stała w mokrej ziemi, ponieważ może to powodować gnicie korzeni.

Alokasję 'Polly’ można rozmnażać przez podział kępy lub kłącza, ale najlepiej robić to wiosną. Wystarczy wykopać roślinę i poszukać odrostów u podstawy, a następnie oddzielić je od kępy matecznej i przesadzić do doniczki ze świeżą ziemią.

Alokasia kwiaty znaczenie

Alokasia jest jedną z tych roślin, które mają piękne liście, ale nie mają estetycznych kwiatów. Mimo to niektórzy decydują się pozwolić Alokasi zakwitnąć, aby zobaczyć jak wygląda kwiat.

Kwiat Alokasi składa się ze spadixu otoczonego spatką w jaskrawym kolorze. Spadix zawiera zarówno męskie, jak i żeńskie kwiaty.

Alokasia Polly jest rośliną tropikalną, która wymaga dużej ilości wody, aby się rozwijać. Szczególnie latem, kiedy będzie wymagała częstego podlewania.

Ma także tendencję do więdnięcia i gnicia korzeni, dlatego ważne jest, aby utrzymywać stałą wilgotność gleby przez cały czas.

Powinno się przesadzić Alocasię, gdy przerośnie swoją doniczkę lub gdy utknie w korzeniach. Przesadzanie pomoże roślinie rosnąć większej i zdrowszej.

Następny artykuł

Jak odmłodzić dracenę?

Oceń artykuł: Czy alokazja kwitnie?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5