Opuncja jak dbać?

Kaktusy z rodzaju opuncja są popularnymi roślinami, ponieważ dobrze rosną w glebach o niskiej zawartości składników odżywczych i w ogrodach skalnych. Są też odporne na suszę i nie wymagają częstego podlewania.

Kaktusy opuncji można rozmnażać z nasion lub z sadzonek. Aby rozmnażać przez sadzonki, odetnij podkładki od rośliny i pozwól im wyschnąć przed posadzeniem w doniczce z mieszanką dla kaktusów lub innym dobrze przepuszczającym wodę podłożem.

Podlewanie

Opuncje figowe to wytrzymałe sukulenty, które mogą rosnąć w różnych temperaturach. Są popularnymi roślinami domowymi i mogą stanowić wspaniałe okazy ogrodowe.

Kluczem do udanej pielęgnacji opuncji jest trzymanie rośliny w dobrze przepuszczalnej glebie, która nie jest zbyt mokra ani zbyt sucha. Nadmierne podlewanie może spowodować gnicie korzeni i roślina nie przetrwa.

Podlewanie w lecie jest konieczne, ale zimą zwykle można sobie poradzić z mniejszą ilością wody. Kilka łyżek wody miesięcznie powinno wystarczyć, aby utrzymać kaktusa do wiosny.

Opuncje mogą być uprawiane w pomieszczeniach, ale najlepiej radzą sobie w słonecznych pokojach. Lubią też spędzać czas na zewnątrz, gdy jest ciepło.

Jeśli chcesz umieścić opuncję w domu, umieść ją w pobliżu okna z bezpośrednim światłem słonecznym, które nie jest zbyt ostre dla rośliny. Kaktus to doceni i może nawet odwdzięczy się kilkoma żółtymi kwiatami, gdy będzie rósł!

Światło

Opuncja microdasys wymaga dużej ilości światła i jeśli możesz jej to zapewnić, będzie się dobrze rozwijać. Rośliny te są także odporne na mróz i mogą być trzymane w domu zimą, jeśli umieścisz je w oknie z dużą ilością światła słonecznego.

Aby przyzwyczaić kaktusa do środowiska wewnątrz i na zewnątrz, musisz stopniowo zwiększać czas i intensywność światła, które otrzymuje. Nazywa się to aklimatyzacją.

Najlepiej jest to zrobić w ciągu kilku tygodni, a nie przenosić kaktusa na słońce i z powrotem za jednym razem. Dzięki temu roślina lepiej się zaaklimatyzuje i będzie mniej podatna na poparzenia, gdy wyjdzie na zewnątrz.

Przy ponownym wprowadzeniu rośliny do warunków zewnętrznych upewnij się, że przez większość dnia nie jest wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, a jeśli zauważysz brązowe lub białe plamy na jej podstawie, to znak, że była narażona na zbyt dużą ilość wody. Zmniejsz ilość podlewania, a blizna powinna się zagoić.

Temperatura

Opuncje figowe to jedne z najpopularniejszych kaktusów pustynnych, powszechnie uprawiane jako rośliny domowe. Składają się z segmentowanych łodyg usianych wypustkami pokrytymi kolcami.

Niektóre opuncje są podatne na phyllosticta, chorobę grzybową powodującą zmiany na wypustkach, które w końcu pokrywają się strupami. Usuń zainfekowane podkładki i wyrzuć je, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

Temperatura gleby odgrywa ważną rolę w zdrowiu i wzroście roślin. W badaniach nad sukulentem CAM Opuntia ficus-indica naukowcy odkryli, że temperatura gleby ma wpływ na wydłużanie się korzeni rośliny.

W dodatku wiele opuncji jest wyjątkowo tolerancyjnych na niskie temperatury. Kiedy sadzonka zostanie wystawiona na działanie ujemnych temperatur, może przetrwać nawet 60 minut. To czyni je bardzo przydatnymi do produkcji paszy dla zwierząt, a także dla ludzi, którzy lubią jeść owoce.

Nawożenie

Opuncja jest kaktusem występującym na pustyniach, gdzie jest ograniczona ilość wody i składników odżywczych. Wymaga jednak nawożenia, aby była zdrowa i silna.

Najlepszy czas na nawożenie opuncji to okres wegetacji (wiosna, lato i jesień) nawozem płynnym. Unikaj nadmiernego podlewania.

W zimie możesz podlewać ją raz lub dwa razy w tygodniu. Zaleca się używanie wody deszczowej lub destylowanej, a nie wody z kranu, ponieważ zawiera ona wapń, magnez i inne sole mineralne, które mogą powodować zagęszczenie gleby.

Wiele gatunków z tego rodzaju wytwarza jadalne owoce w kształcie cytryny lub śliwki, zwane opuncją lub figą indyjską. Owoce są dojrzałe, gdy ich zewnętrzna strona staje się jasnoczerwona, a wnętrze pomarańczowe. Można je jeść lub używać do galaretek, syropów i przetworów. Jest to także roślina ozdobna, popularna w ogrodach skalnych. Jest mrozoodporny w strefach od 4 do 9. Rodzaj ten jest również podatny na chorobę grzybową zwaną phyllosticta, która powoduje zmiany na podkładkach i przechodzi w czarne plamy, które pokrywają się strupem.

Oceń artykuł: Opuncja jak dbać?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5