Jak dbać o ananasa?

Kiedy będziesz gotowy do uprawy ananasa, musisz rozważyć wszystkie aspekty jego pielęgnacji. Jako roślina tropikalna potrzebują dużo jasnego światła.

Umieść je w południowym oknie. Sprawdzą się też w jasnym miejscu, np. w oranżerii lub ogrzewanej szklarni.

Woda

Ananasy potrzebują dużo wody, aby rosnąć i dobrze się rozwijać. Są bardzo odporne, ale mają też skłonność do przesuszania się, dlatego ważne jest regularne podlewanie rośliny i utrzymywanie jej w dobrym stanie.

Rozeta ananasa sama zapewnia sobie część wody, ale gleba musi być wystarczająco wilgotna, aby pobudzić wzrost korzeni. Podlewaj glebę co kilka dni latem i mniej więcej raz w tygodniu zimą.

Jeśli uprawiasz ananasa w pojemniku, wypełnij go mieszanką gleby o szybkim drenażu. Pamiętaj o pozostawieniu kilku centymetrów wolnego miejsca na górze doniczki, ponieważ ananasy mają płytkie korzenie, które potrzebują miejsca do cyrkulacji powietrza.

Kiedy ananas osiągnie fazę kwitnienia, wytworzy czerwony pąk, który otworzy się na setki maleńkich, niebieskich, aksamitnych kwiatów. Proces kwitnienia trwa około jednego dnia, a każdy kwiat przekształca się w owoc.

Światło

Ananasy są roślinami tropikalnymi i potrzebują dużo światła. Najlepiej rozwijają się w pełnym słońcu, ale zniosą też trochę cienia, jeśli tylko jest wystarczająco jasny.

Lubią też wilgoć i nie radzą sobie w suchych domach, więc powinieneś starać się, aby powietrze w twoim domu było jak najbardziej wilgotne.

Jednakże nawet jeśli masz szczęście i mieszkasz w klimacie, w którym jest słonecznie przez cały rok, może upłynąć trochę czasu, zanim twój ananas wyda owoce. Jeśli tak się stanie, możesz mu pomóc, stosując prostą sztuczkę.

Jednym z popularnych sposobów na pobudzenie rośliny do kwitnienia jest zamknięcie jej w plastikowym pojemniku z dojrzałym jabłkiem, które uwalnia gaz etylenowy sprzyjający kwitnieniu. Pamiętaj tylko, żeby umieścić roślinę w bardzo jasnym miejscu w domu i poczekać kilka tygodni, aż pojawią się oznaki owocowania.

Temperatura

Ananasy są bardzo wrażliwe na temperaturę i mogą zginąć, jeśli będą zbyt długo wystawione na działanie niskich temperatur. Najlepiej uprawiać je w pomieszczeniach zamkniętych lub w ciepłych miejscach z dużą ilością światła słonecznego.

Dobrym sposobem na stwierdzenie, czy ananas jest dojrzały, jest sprawdzenie korony liści. Zdrowa korona powinna dać się bez trudu odkręcić od reszty owocu.

Inną metodą określania stopnia dojrzałości jest użycie hydrometru. Urządzenie to mierzy ilość wody wchłoniętej przez zewnętrzną warstwę skórki ananasa.

Uszkodzenia chłodnicze mogą wystąpić w różnych owocach i objawiają się wewnętrznym zbrązowieniem, ciemnieniem tkanki rdzeniowej, miąższem nasiąkniętym wodą, odbarwieniem liści korony i podatnością na gnicie. Dojrzałe owoce są mniej podatne na uszkodzenia chłodnicze niż owoce niedojrzałe lub częściowo dojrzałe. Symptomy są często widoczne w ciągu kilku dni po wystawieniu na działanie zimna.

Nawożenie

Roślina ananasa wymaga składników odżywczych dla zdrowego wzrostu. Należą do nich azot (N), kwas fosforowy (P), potaż (K) i magnez (Mg).

Aby upewnić się, że ananas otrzymuje potrzebne mu składniki odżywcze, musisz go odpowiednio nawozić. W pierwszym roku co dwa miesiące należy stosować zrównoważony nawóz NPK.

Jest to nawóz suchy lub dolistny, który zawiera 6-10% N, 6-10% dostępnego P, 6-10% K i 4-6% Mg. Należy przestrzegać wskazówek podanych na etykiecie nawozu, aby uniknąć poparzenia liści.

Nawożenie pomaga także roślinie wytwarzać zdrowe owoce. Na przykład potas może zwiększyć plon owoców i miąższu, zwiększyć średnicę, długość i kwasowość miareczkową owoców, a także zmniejszyć stosunek rozpuszczalnych substancji stałych do kwasowości miareczkowej w soku.

Następny artykuł

Jak kwitnie awokado?

Oceń artykuł: Jak dbać o ananasa?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5