Ficus elastica – jak dbać?

Ficus elastica (gumowa roślina) to łatwy w pielęgnacji tropikalny gatunek, który jest ulubieńcem hodowców roślin domowych. Błyszczące liście są przepiękne i znane są z tego, że są bardzo wyrozumiałe dla odrobiny zaniedbania.

Jak inne rośliny, potrzebuje odpowiedniego światła i temperatury, aby dobrze się rozwijać. Nie należy jej zbyt często przenosić ani umieszczać w miejscach o nagłych zmianach temperatury.

Podlewanie

Podczas sezonu wegetacyjnego figowiec elastyczny wymaga regularnego podlewania. Najlepiej sprawdzać górną warstwę 2,5 cm gleby co 7-10 dni.

Drzewo kauczukowe jest wrażliwą rośliną, która może łatwo ucierpieć z powodu zbyt dużej lub zbyt małej ilości wody, dlatego ważne jest, aby za każdym razem zapewnić jej odpowiednią ilość wilgoci. Możesz to zrobić, sprawdzając poziom wilgotności gleby lub obserwując, czy liście zwijają się na końcach lub wykazują oznaki lekkiego zżółknięcia.

Mieszanka gleby, której używasz dla swojego figowca, powinna mieć dobry drenaż, aby uniknąć uszkodzenia korzeni. Korzenie, które siedzą w nieruchomej wodzie, mogą zostać pozbawione tlenu i są podatne na choroby lub gnicie korzeni.

Światło

Jeśli szukasz rośliny domowej, która będzie rzucać się w oczy, rozważ figowca elastycznego. Jest to jeden z najbardziej odpornych gatunków figowca, a przy tym stosunkowo łatwy w pielęgnacji.

To tropikalne wiecznie zielone drzewo pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej, gdzie w naturze osiąga wysokość do 100 stóp. W domu rozwija się w jasnym, pośrednim świetle.

Podlewanie figowca elastycznego w tempie zgodnym z okresem wzrostu rośliny jest kluczowe dla utrzymania jej w zdrowiu. Gleba powinna być wilgotna, ale nie mokra, a pomiędzy podlewaniami powinna całkowicie przeschnąć, aby uniknąć gnicia korzeni.

Roślina ta potrzebuje także dużej ilości wilgoci, aby dobrze się rozwijać i zachować żywe liście. Aby to osiągnąć, zraszaj ją regularnie lub umieść na podstawce do nawilżania. Ważne jest także sprawdzanie liści pod kątem obecności szkodników, takich jak mszyce i łuskwiaki. Jeśli je zauważysz, zwalcz je mydłem ogrodniczym lub organicznym płynnym środkiem owadobójczym.

Temperatura

Jeśli szukasz rośliny domowej, która robi duże wrażenie, figowiec elastyczny jest jedną z najlepszych opcji. Jest łatwa w pielęgnacji, toleruje wiele różnych warunków uprawy w pomieszczeniach i jest dostępna w wielu kolorach, które pasują do każdego wystroju.

Temperatura jest jednym z najważniejszych czynników dla Ficus elastica w okresie wzrostu. Decyduje o tym, ile energii jest dostępne dla fotosyntezy.

Na temperaturę rośliny wpływa ilość wody w glebie, wilgotność powietrza i ilość światła. Utrzymywanie temperatury pomiędzy 50 a 85 stopni Celsjusza pozwoli roślinie rozwijać się w najbardziej optymalnych warunkach.

Drzewo kauczukowe jest rośliną tropikalną, która rozwija się w ciepłych temperaturach i umiarkowanej wilgotności. Jeśli mieszkasz w miejscu o niskiej wilgotności, zainwestuj w nawilżacz powietrza, aby zwiększyć jej poziom. Pomoże to roślinie uniknąć szoku korzeniowego, kiedy korzenie stają się kruche i łatwo się łamią.

Karmienie

Ficus elastica, zwany także gumową rośliną lub gumową figą, jest atrakcyjną i łatwą w pielęgnacji rośliną domową, która pomaga poprawić jakość powietrza, filtrując toksyny w powietrzu. Jednak kilka często popełnianych błędów w pielęgnacji tej tropikalnej rośliny może negatywnie wpłynąć na jej zdrowie, a nawet sprawić, że stanie się podatna na choroby.

Najlepszym sposobem na uniknięcie tych problemów jest dostarczenie roślinie odpowiednich składników odżywczych w okresie wzrostu. Dzięki temu roślina będzie dobrze się rozwijać, będzie zdrowa i silna!

Dobry nawóz powinien zawierać duże ilości azotu, fosforu i potasu. Te składniki odżywcze pomogą figowcowi wyhodować duże, błyszczące liście, mocne łodygi i mocny system korzeniowy.

Możesz zasilać figowca elastycznego rozcieńczonym nawozem w płynie lub specjalnie opracowanym sprayem dolistnym. Można je kupić w centrum ogrodniczym lub w renomowanych sklepach internetowych.

Oceń artykuł: Ficus elastica – jak dbać?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5