Czułek wstydliwy jak reaguje na dotyk?

Nieśmiała czułość to urocza sztuczka, której mogą nauczyć się psy. Ta sztuczka sprawi, że Twój pies będzie wyglądał niezwykle słodko, kiedy będzie pocierał łapą wzdłuż nosa lub przy oczach, jakby był zbyt nieśmiały, żeby nawet na kogoś spojrzeć.

Jeśli Twój pies negatywnie reaguje na dotyk, który normalnie lubi (lub ignoruje), może to być spowodowane bólem. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli Twój pies ma ból zębów po jednej stronie pyska.

Ból zębów

Jeśli korzeń górnych tylnych zębów boli Cię, kiedy masz zatoki, może to być znak, że coś powoduje ucisk i podrażnienie w tym miejscu. Może to być również wynik infekcji lub bakterii w tym miejscu, np. infekcji ucha lub nosa.

Jeśli masz wrażliwy ból zęba, który trwa dłużej niż 30 sekund, powinieneś odwiedzić dentystę, aby ustalić, co jest jego przyczyną. Przyczyną może być pęknięcie warstwy szkliwa, erozja, choroba dziąseł lub recesja dziąseł.

Możesz mieć również ubytek, który dotarł do miazgi (gdzie znajdują się nerwy i naczynia krwionośne) zęba. Jest to bardzo poważny problem stomatologiczny i powinien być natychmiast leczony.

Wrażliwość zębów jest zwykle spowodowana odsłonięciem korzeni zębów z powodu erozji, choroby lub recesji dziąseł. To pozwala substancjom drażniącym zbliżyć się do nerwów w zębach i może prowadzić do ostrego bólu.

Strach przed dotykaniem

Wielu ludzi boi się dotykania przez obcych. Jeśli jednak zauważysz, że masz irracjonalny i przytłaczający lęk przed dotykaniem przez kogokolwiek, w tym członków rodziny, może to być oznaką hafetofobii.

Hafetofobia jest zaburzeniem lękowym, które zwykle jest diagnozowane przez specjalistę od zdrowia psychicznego. Może wpływać na twoje codzienne życie i może prowadzić do unikania sytuacji związanych z dotykiem.

Istnieje wiele opcji leczenia hafafobii, w zależności od nasilenia objawów. Można do nich zaliczyć terapię ekspozycyjną, terapię rozmowną i leki.

Możesz również nauczyć się radzić sobie z fobią poprzez praktykę mindfulness, która polega na zwracaniu uwagi na obecną chwilę. Może to pomóc w opanowaniu stresu i zapobieganiu atakom paniki.

Kłopoty

Nieśmiałość jest częstym elementem okresu dojrzewania. Zaczyna się od małego guzka pod sutkiem i może być początkowo bolesny. Jest to normalny objaw zarówno u chłopców, jak i u dziewcząt i zwykle ustępuje po kilku dniach.

Jeśli stwierdzisz, że Twoja nieśmiałość wpływa na Twoje życie w jakikolwiek sposób, że czujesz się niespokojny, zmartwiony lub nie możesz osiągnąć tego, co chciałbyś osiągnąć, nadszedł czas, żeby z kimś o tym porozmawiać. Istnieje wiele różnych metod leczenia, które mogą pomóc Ci uporać się z emocjonalnym stresem, który jest przyczyną Twojej nieśmiałości, w tym terapia poznawczo-behawioralna (CBT), terapia stopniowej ekspozycji i psychoterapia.

Traumatyczne przeżycia w dzieciństwie mogą również wywołać nieśmiałość. Wydarzenia te mogą obejmować rozwód, utratę pracy lub trudności finansowe, a także chorobę i mogą sprawić, że poczujesz się niepewnie co do swojej wartości i atrakcyjności.

Lęk przed tłumem

Lęk przed tłumem może być prawdziwym cierpieniem. Może wpływać na Twoją zdolność do wykonywania różnych czynności, w tym chodzenia na zakupy czy uczestniczenia w imprezach towarzyskich. Na szczęście istnieją pewne strategie radzenia sobie, które pomogą ci poczuć się bardziej komfortowo w grupach ludzi, a nawet czerpać z tego przyjemność.

Jeśli naprawdę niepokoi cię twój lęk przed tłumem, rozważ postawienie profesjonalnej diagnozy i poznanie możliwości leczenia. Fobia lub zaburzenie lękowe mogą utrudniać życie, dlatego ważne jest, aby w razie potrzeby szukać pomocy. Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego szacuje, że prawie 12,5 procent Amerykanów cierpi na fobię w pewnym momencie swojego życia. Fobia może być spowodowana przez wiele czynników, w tym predyspozycje genetyczne, traumatyczne przeżycia lub skłonność do zamartwiania się. Najlepszym sposobem walki z fobią jest rozpoznanie oznak możliwego problemu, zidentyfikowanie czynników wyzwalających i podjęcie kroków w celu ich wyeliminowania.

Poprzedni artykuł

Echeveria jak dbać?

Następny artykuł

Ficus elastica – jak dbać?

Oceń artykuł: Czułek wstydliwy jak reaguje na dotyk?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5