Asparagus jak dbać?

Szparagi to twarde i wytrzymałe warzywo, które wymaga specjalnej opieki, aby dobrze się rozwijało. Niezależnie od tego, czy uprawiasz szparagi w zimnym, czy w cieplejszym klimacie, warto wiedzieć, jak dbać o tę bylinę, aby co roku cieszyć się jej pysznymi pędami.

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie uprawy szparagów jest posadzenie koron z renomowanej szkółki. Są one dostępne w centrach ogrodniczych i w internecie.

Nawożenie

Jeśli chcesz, żeby twoje szparagi były zdrowe i dojrzałe, musisz je nawozić. Do wyboru jest wiele różnych rodzajów nawozów. Niektóre z nich można stosować bezpośrednio do gleby lub zmieszać z wodą i spryskać rośliny.

Zwykle wybór odpowiedniego rodzaju nawozu zależy od wieku i stanu szparagów. Niektóre są bardzo łatwe w użyciu, inne wymagają więcej czasu i uwagi.

Wybierając nawóz dla szparagów, upewnij się, że zawiera on wszystkie potrzebne im składniki odżywcze. Chodzi o azot, fosfor i potas.

W dodatku powinien być dobrze przekompostowany i mieć zrównoważone pH. Możesz to sprawdzić, wykonując badanie gleby lub obserwując wzrost roślin.

Szparagi są roślinami wieloletnimi, więc wymagają ugruntowanego stanowiska. Oznacza to, że należy je umieścić w słonecznym miejscu o dobrej jakości gleby.

Woda

Szparagi są dość obfitym pożywieniem, dlatego ważne jest, aby podlewać je regularnie podczas sezonu wegetacyjnego. Idealne jest podlewanie co najmniej 1 cala tygodniowo, wliczając w to wodę deszczową.

Tak jak w przypadku większości warzyw ogrodowych, szparagów nie należy uprawiać w glebie o zbyt kwaśnym odczynie, ponieważ może to spowodować późniejsze problemy dla roślin. Przed sadzeniem zleć badanie gleby w laboratorium, aby określić jej odczyn i w razie potrzeby użyj odżywki do gleby.

Posadź korony szparagów (korzenie) w odległości 12-18 cali od siebie, tak aby środek korzeni każdej korony był skierowany do góry. Wykop w glebie rowy o głębokości 6-10 cali i szerokości 4-5 cali, pozostawiając między nimi wałki, aby korony nie wysuwały się z rowu.

Po posadzeniu delikatnie rozłóż wokół koron lekką warstwę ściółki, aby zapobiec wkraczaniu chwastów na grządkę. Ściółka pomoże też zatrzymać wilgoć w glebie.

Mulcz

Mulczowanie szparagów to prosty i skuteczny sposób na ochronę koron roślin, powstrzymanie chwastów i zatrzymanie wilgoci w glebie. Pomaga też ogrzać glebę i wspomaga wzrost.

Rośliny szparagów odnoszą korzyści z mulczowania luźną materią organiczną, taką jak obornik, kompost, liście, ścinki trawy i wióry drzewne. Materiał ten musi być luźny i kruchy, aby umożliwić przenikanie wody deszczowej i przerastanie pędów.

Wiosną, po pojawieniu się pierwszych pędów, należy nałożyć na grządkę 2-calową warstwę ściółki. Usuń mulcz po silnych mrozach, jeśli mieszkasz w rejonie, gdzie często występują mrozy.

Mulczowanie nie tylko pomaga zwalczać chwasty i zachować wilgoć w glebie, ale także poprawia wydajność grządki ze szparagami, zmniejsza koszty utrzymania i pozbawia szkodniki miejsca do zimowania. Po ściółkowaniu wygrab mulcz wokół grządki, aby odsłonić paprocie i usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które mogły stać się schronieniem dla szkodników.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, przygotuj miejsce do sadzenia szparagów, wykonując dobre badanie gleby (Penn State Extension oferuje niedrogie zestawy do badania gleby). Stwórz rowy o szerokości co najmniej 12-18 cali i głębokości 6-8 cali.

Utrzymaj je w czystości

Jeśli planujesz przechowywać szparagi przez jakiś czas, ważne jest, abyś wiedział, jak utrzymać je w czystości i chrupkości. Szparagi tracą swój smak i teksturę, gdy stają się wiotkie i sflaczałe, ale kluczem do tego jest odpowiednie przechowywanie, aby jak najdłużej pozostały świeże.

Przed gotowaniem namocz pędy w zimnej wodzie, aby usunąć z nich piasek i pestycydy. Dobrze jest też opłukać je przed włożeniem do lodówki.

Odetnij dolne końce łodyg, żeby łatwo było się nimi posługiwać. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz grubsze pędy.

Następnie umieść pędy w szklance lub słoiku z około centymetrową warstwą wody, aby przykryć ich końce. Możesz również zawinąć przycięte końce w wilgotny ręcznik papierowy i przechowywać je w szufladzie lodówki na warzywa lub w szafce. Pozwoli to na cyrkulację powietrza, dzięki czemu warzywa nie będą mięsiste i nie zgniją.

Oceń artykuł: Asparagus jak dbać?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5