Jeśli zamierzasz uprawiać kwiat Medinilla w domu, musisz wiedzieć, jak się nim odpowiednio opiekować. Ta tropikalna roślina domowa potrzebuje ciepła i wilgoci.
Dawaj roślinie jasne, pośrednie światło, ale chroń ją podczas południowego słońca. Nadmierna ekspozycja na słońce może spowodować przypalenie liści i brązowe plamy na brzegach liści.
Światło
Ważne jest zrozumienie, jak światło wpływa na kwiat Medinilla. Jeśli roślina otrzymuje zbyt dużo bezpośredniego światła słonecznego, może to spowodować poparzenie liści i ich opadanie. Aby tego uniknąć, przenieś roślinę w miejsce, gdzie będzie miała przefiltrowany cień, a nie pełne słońce.
Suche, brązowe plamy na liściach również mogą wskazywać, że roślina jest zbyt mocno nasłoneczniona. Chroń ją w południe, umieszczając ją dalej od okna lub stosując zasłonę z folii.
Dobry poziom wilgotności jest ważny dla długotrwałego okazu. Zwiększ ją, spryskując liście rośliny lub umieszczając ją na podstawce z kamykami, aby utrzymać stałą wilgotność wokół podstawy.
Wiosną Medinilla Magnifica wytwarza kilka powłóczystych kwiatów wzdłuż węzłów łodyg. Każdy płatek ma średnicę 2,5 cm i jest otoczony różowymi przylistkami.
Woda
Kwiaty Medinilla są doskonałym wyborem, aby dodać tropikalnego klimatu do ogrodu. Można je uprawiać w pojemnikach, ale są też dość odporne i przetrwają w ziemi na zewnątrz.
Aby rozmnożyć tę roślinę, weź sadzonki z co najmniej dwoma liśćmi i umieść je w mieszance wilgotnego mchu sphagnum. Usuń dwie trzecie każdego liścia, aby zapewnić maksymalny rozwój korzeni.
Roślina ta nie lubi, gdy mieszanka doniczkowa pozostaje mokra przez dłuższy czas, ale można ją regularnie podlewać podczas sezonu wegetacyjnego. W okresie zimowym znacznie ogranicz podlewanie i daj roślinie trochę czasu na zaaklimatyzowanie się w nowym środowisku.
Wielkie pluskwy, mszyce i łuskwiaki to powszechne szkodniki roślin domowych, które mogą zaatakować kwiat Medinilla. Codzienne zraszanie zniechęci te szkodniki i pomoże roślinie dobrze się rozwijać.
Temperatura
Roślina tropikalna, Medinilla magnifica potrzebuje ciepłych temperatur, aby dobrze się rozwijać. Nie oznacza to, że musisz trzymać roślinę w temperaturze trzycyfrowej, ale minimum 50 stopni Fahrenheita.
Medinilla magnifica toleruje nieco niższe temperatury zimą, ale nigdy nie należy dopuścić do spadku poniżej 15 stopni F, ponieważ może to spowodować stres rośliny. Roślina ta jest również bardziej podatna na gnicie korzeni, gdy rośnie w ziemi, dlatego ważne jest regularne podlewanie.
Roślina ta wymaga również dużej wilgotności podłoża. Podlanie jej kamykiem lub spodkiem pod doniczką pomoże utrzymać wymagany przez nią poziom wilgotności.
Roślinę Medinilla najlepiej podlewać do momentu, gdy będzie dokładnie wilgotna, ale nie dopuszczaj do całkowitego wyschnięcia podłoża między podlewaniem. Jest to dobry pomysł, gdy roślina rośnie lub gdy pojawiają się nowe przyrosty, ale złym pomysłem jest dopuszczenie do zbytniego wysuszenia Medinilli.
Wilgotność
Medinilla jest tropikalną rośliną kwitnącą, która dobrze rozwija się w wysokiej wilgotności. Jest to szczególnie ważne, jeśli trzymasz ją w szklarni lub podobnym miejscu, w którym wilgotność jest stała przez cały rok.
Medinilla może być podatna na więdnięcie i wysychanie, jeśli nie jest utrzymywana w odpowiedniej wilgotności, dlatego należy ją umieścić z dala od okien i klimatyzatorów. Aby zwiększyć poziom wilgotności, regularnie zraszaj roślinę lub umieść w jej pobliżu tackę wypełnioną małymi kamyczkami.
Aby pobudzić wzrost, regularnie podlewaj medinillę w okresie kwitnienia. Możesz też zastosować nawóz, który jest specjalnie opracowany, aby przyspieszyć kwitnienie.
Mączniaki i łuskwiaki mogą osłabić medinillę, wysysając jej soki i tworząc spadź, co powoduje, że staje się ona zwiędła lub sucha. Mączliki można zwalczać, spryskując je strumieniem wody, natomiast łuskwiaki wymagają użycia pestycydów. Na szczęście są to rzadkie problemy z medinillą.