Dlaczego kliwia nie kwitnie?

Kiedy są młode, kliwia może nie zakwitać aż do połowy lata. Kiedy pojawią się pąki, są dramatycznym pokazem jaskrawych pomarańczowo-czerwonych kwiatów, które utrzymują się przez dwa do trzech tygodni lub dłużej.

Jedna z najpiękniejszych i najtrwalszych roślin domowych, jest też bardzo łatwa w uprawie. Dobrze radzą sobie w słonecznym oknie, podlewając, gdy gleba wydaje się sucha, i stosując płynny nawóz mniej więcej raz w miesiącu.

Podlewanie

Jeśli nie widzisz pędu kwiatowego na swojej Clivii, może to być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Jakość okresu spoczynku rośliny, ilość dostarczanej jej wody lub ciepło panujące w miesiącach bez kwitnienia to czynniki, które mogą uniemożliwić zakwitnięcie.

Aby zapewnić udany okres spoczynku, umieść Clivię na zewnątrz, na zimnej werandzie lub w pomieszczeniu chłodniejszym niż to, w którym przebywa roślina domowa. Temperatura powinna wynosić około 40-60 stopni Fahrenheita w ciągu dnia i nie mniej niż 35 stopni w nocy.

Gdy pogoda się ociepli, Clivia naturalnie zacznie kwitnąć. Może jednak upłynąć kilka tygodni, zanim Clivia zakwitnie po okresie chłodów.

Temperatura

Clivia, członek rodziny Amarylidaceae, wytwarza grona 10-15 kwiatów w kształcie trąbki na grubych, wyprostowanych łodygach. Większość z nich jest jaskrawo pomarańczowa, ale rzadsze odmiany mogą być brzoskwiniowe, żółte lub białe.

Kwitnienie następuje zwykle późną zimą lub wczesną wiosną, kiedy powietrze jest wystarczająco ciepłe, aby roślina mogła rosnąć i rozwijać organy nadziemne oraz kwiaty. Temperatury od 9 do 25 stopni Celsjusza są idealne do indukcji i inicjacji kwiatów, chociaż niektóre gatunki wymagają wyższych temperatur, aby rozpocząć wczesną organogenezę kwiatową.

Jak w przypadku większości roślin domowych, Clivia najlepiej radzi sobie w dobrze zacienionym miejscu w pomieszczeniu – oranżeria lub ciepła szklarnia jest idealna dla tej rośliny. Latem unikaj bezpośredniego słońca, ponieważ może ono przypalić liście i spowodować gnicie korzeni.

Światło

Jedną z najczęstszych przyczyn braku kwitnienia u Clivii jest obecność światła. Naukowcy twierdzą, że światło jest formą energii, którą można scharakteryzować jako falę elektromagnetyczną lub cząstkę zwaną fotonem.

To, co sprawia, że światło jest tak wyjątkowe, to fakt, że może podróżować przez próżnię, nie wymagając medium. Różni się to od innych form energii, takich jak fale dźwiękowe czy woda, które wymagają medium do przemieszczania się.

W próżni światło również może zachowywać się jak fala lub cząstka. Dzięki temu widzimy kolory, które światło emituje.

Roślina Clivia jest zwykle uprawiana dla swoich liści, ale w odpowiednich warunkach może również wytwarzać kwiaty. Najpopularniejszy gatunek, Clivia miniata, ma długie, pasiaste liście i gęste skupiska pomarańczowych kwiatów. Istnieje też wiele innych odmian clivii.

Nawożenie

Jedną z największych przyczyn braku kwitnienia clivii jest nawożenie. Zapłodnienie to proces, w którym plemnik łączy się z komórką jajową, tworząc pojedynczą komórkę, co jest początkiem ciąży.

Plemnik i komórka jajowa muszą pokonać kilka przeszkód, zanim osiągną ten cel. Po pierwsze, plemniki muszą przedostać się przez pochwę kobiety do jej jajowodów.

Następnie kobieta musi uwolnić swoje jajeczko. Odbywa się to podczas stosunku seksualnego.

W końcu plemniki i jajo mogą dotrzeć do jajowodów macicy, które znajdują się w brzuchu. Tam plemniki i jajo połączą się, tworząc zarodek.

Płód rodzi się, zwykle w tym samym tygodniu, w którym doszło do zapłodnienia komórki jajowej. Ciąża może trwać do roku lub dłużej.

Poprzedni artykuł

Jak ukorzenić aloes?

Następny artykuł

Jak zaszczepić szeflerę?

Oceń artykuł: Dlaczego kliwia nie kwitnie?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5