Konglomerat czy spiek kwarcowy?

Konglomerat lub spiek kwarcowy to wysokiej jakości materiał wykończeniowy, który jest nieporowaty, odporny na zarysowania i nie plami się łatwo. Jest również odporny na działanie niskich temperatur.

Konglomeraty to klastyczne skały osadowe składające się głównie z zaokrąglonych klastów wielkości kamyczków. Klastry te tworzą rdzeń konglomeratu i są zazwyczaj wypełnione mniejszymi cząstkami i/lub cementem chemicznym, który je łączy.

Co to jest konglomerat?

Konglomerat to rodzaj korporacji, która posiada wiele mniejszych firm działających oddzielnie. Każda firma jest własnością firmy macierzystej i prowadzi działalność niezależnie, a jej zarząd podlega firmie macierzystej.

Konglomeraty są czasem tworzone poprzez fuzje lub przejęcia. Dzięki temu mogą zdywersyfikować swoją działalność i ograniczyć ryzyko finansowe.

Dzięki temu każda spółka zależna może oprzeć się na drugiej w przypadku trudności finansowych, czego nie może zrobić samodzielnie. To czyni je bardziej odpornymi i zwiększa zyski poprzez redukcję zbędnych stanowisk w firmach.

Konglomeraty były popularnym modelem biznesowym w latach sześćdziesiątych, ale obecnie są rzadkością. Mogą być trudne w zarządzaniu, a ich wartość giełdowa może spaść, jeśli staną się zbyt zróżnicowane.

Typy konglomeratów

Konglomerat lub spiek kwarcowy to skała osadowa zawierająca matrycę drobnoziarnistych osadów i zaokrąglone klastry wielkości żwiru (ziarna o średnicy większej niż dwa milimetry). Klastry są połączone cementem, który zwykle składa się z węglanu wapnia, tlenku żelaza, krzemionki lub utwardzonej gliny.

Klastry konglomeratu są zwykle okrągłe lub podkątne i mogą mieć różne tekstury i kolory. Przestrzenie między klastrami są wypełnione cząstkami piasku i gliny.

W większości przypadków konglomeraty są osadzane w różnych środowiskach sedymentacyjnych. Należą do nich turbidyty, rzeki i lodowce.

Aby utworzyć konglomerat, duża liczba fragmentów o rozmiarach kamyków i bruku jest przenoszona przez prąd. Są one osadzane na wierzchu dużych klastów, a następnie przesiewane w dół, by wypełnić przestrzenie międzywęzłowe.

Skład konglomeratów

Konglomerat lub spiek kwarcowy to klastyczna skała osadowa zbudowana z zaokrąglonych klastów połączonych matrycą. Klastry te mają rozmiary od większych kamyków do głazów, w zależności od składu skały.

Konglomeraty mogą powstawać w różnych środowiskach, w tym w osadach lodowcowych, aluwialnych, fluwialnych i głębinowych. Klastry osadów są połączone cementem składającym się z kalcytu, tlenku żelaza lub krzemionki.

Rodzaj konglomeratu znany jako puddingstone ma klastry, które ostro kontrastują z matrycą. Puddingstones występują na całym świecie, między innymi we Francji, Kanadzie, Indiach, Maryland (USA) i na Marsie.

Innym blisko spokrewnionym typem skały osadowej jest brekcja. Skały brekcyjne mają klastry, które są znacznie bardziej kanciaste niż te w konglomeratach. Jest to jednak nadal klastyczna skała osadowa, o drobnoziarnistej matrycy złożonej z piasku lub mułu i zaokrąglonego żwiru. Klastry zarówno konglomeratu, jak i brekcji są zazwyczaj połączone cementem, zwykle składającym się z krzemionki lub kalcytu.

Właściwości konglomeratów

Konglomerat lub spiek kwarcowy to skała osadowa, która składa się z zaokrąglonych klastów o średnicy większej niż dwa milimetry. Klastry te są zwykle wypełnione cząstkami piasku i gliny, a następnie związane (scementowane) przez krzemionkę, kalcyt lub tlenek żelaza.

Klastry w konglomeracie tworzą się, gdy gromadzą się w czasie, a następnie są przenoszone przez płynącą wodę lub działanie fal. Można je znaleźć w wielu różnych środowiskach, takich jak systemy lodowcowe, aluwialne, fluwialne i głębokowodne systemy morskie.

Właściwości konglomeratu zależą od jego składu. Na przykład konglomerat pochodzący ze skał iglastych będzie odzwierciedlał mineralogię źródła, podczas gdy konglomerat naniesiony przez osady będzie prawdopodobnie zawierał większą ilość nierozpuszczalnych minerałów, które są stabilne na powierzchni Ziemi.

Oceń artykuł: Konglomerat czy spiek kwarcowy?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5