Jaki agregat do pompy ciepła?

Gdy chodzi o ogrzewanie i chłodzenie domu, masz do wyboru kilka opcji. Są klimatyzatory i pompy ciepła, a także różne opcje, które wykorzystują energię geotermalną lub w ogóle nie wymagają instalacji kanałowej.

Typ urządzenia, które wybierzesz, zależy od tego, w jakim klimacie mieszkasz, jak wydajny ma być Twój system i ile jesteś skłonny wydać.

Źródło powietrza

Pompy ciepła ze źródłem powietrza wykorzystują czynnik chłodniczy (jak lodówka) do przekazywania energii cieplnej. Ciekły czynnik chłodniczy przepływa przez wężownice wewnętrznego i zewnętrznego wymiennika ciepła, absorbując ciepło z otaczającego go powietrza, a następnie wrze (zamieniając się w gaz lub parę), aby zaabsorbować więcej ciepła.

Czynnik chłodniczy jest następnie pompowany przez sprężarkę, skraplacz i zawór rozprężny w celu jego sprężenia. Dzięki temu temperatura gazu lub pary wzrasta.

Czynnik chłodniczy może być wykorzystany do przekazywania ciepła do/z powietrza lub wody w pomieszczeniach na wiele różnych sposobów. Na przykład pompa ciepła może przekazywać ciepło do powietrza poprzez wentylator i wewnętrzną wężownicę lub może być podłączona do sieci kanałów.

Bezkanałowe

Bezkanałowe urządzenia z pompą ciepła, znane również jako mini-splity lub strefowe systemy HVAC, zapewniają ogrzewanie i chłodzenie bez konieczności stosowania sieci kanałów. To czyni je idealnymi dla domów z nowymi dobudówkami i obszarów, które nie mają przewodów, takich jak garaż lub pomieszczenia dodatkowe.

System bezkanałowej pompy ciepła działa poprzez wykorzystanie wężownic wymiennika ciepła do przemieszczania ciepłego powietrza z jednego obszaru do drugiego. W zimie pobiera ciepłe powietrze z zewnątrz, aby podnieść temperaturę w domu; w lecie odwraca ten proces, pobierając ciepłe powietrze z wewnątrz, aby schłodzić dom.

Te systemy mogą pracować w różnych pomieszczeniach, w tym na poddaszu, w garażu i piwnicy, lub jako system dla całego domu. Ponadto bezkanałowe pompy ciepła są bardzo energooszczędne i mogą znacznie obniżyć Twoje rachunki za media.

Są również łatwe w instalacji i zaprojektowane tak, aby przy odpowiedniej pielęgnacji służyły nawet przez 20 lat. Jeśli rozważasz instalację bezkanałowej pompy ciepła w swoim domu, zadzwoń do doświadczonego specjalisty HVAC, aby omówić swoje opcje.

Mini-Split

Bezkanałowe systemy mini-split są elastyczną opcją ogrzewania i chłodzenia dla wielu domów. Są idealne do pomieszczeń, w których nie ma sieci kanałów (takich jak przybudówka, piwnica, dodatkowy pokój na poddaszu, warsztat w garażu) i mogą być skonfigurowane tak, aby ogrzewać lub chłodzić oddzielne pomieszczenia niezależnie.

Działają podobnie do standardowego klimatyzatora. Zamiast jednak przepychać i ciągnąć powietrze przez system kanałów, każda jednostka wewnętrzna łączy się bezpośrednio ze sprężarką/kondensatorem zewnętrznym za pomocą przewodów z czynnikiem chłodniczym.

Zawór rewersyjny w jednostce pozwala na przepływ czynnika chłodniczego w obu kierunkach, ogrzewając dom poprzez usuwanie ciepła z powietrza zewnętrznego i wprowadzanie go do środka.

Systemy mini split są znacznie mniejsze niż tradycyjne pompy ciepła. Są też przystosowane do niższych temperatur zewnętrznych. Mogą zapewnić odpowiednie ogrzewanie małych pomieszczeń, takich jak pracownia czy biuro.

Geotermiczne

Geotermiczne pompy ciepła wykorzystują stałą temperaturę jądra ziemi, aby zapewnić efektywne ogrzewanie i chłodzenie przez cały rok. Jest ona podobna do lodówki, ponieważ przenosi ciepło z chłodnego miejsca (wnętrze systemu geotermalnego) do znacznie cieplejszego (Twój dom).

Systemy geotermalne wykorzystują długie pętle podziemnych rur wypełnionych cieczą. Pętle te absorbują ciepło słoneczne i odprowadzają je do ziemi. Następnie zawracają ciecz do systemu geotermalnego, gdzie może być wykorzystana do ogrzewania lub chłodzenia domu.

Rodzaj systemu geotermalnego zastosowanego w domu zależy od kilku czynników, w tym klimatu, dostępnej ziemi i lokalnych kosztów instalacji. System geotermalny z zamkniętym obiegiem jest często najbardziej opłacalną opcją dla instalacji mieszkaniowych, ponieważ wymaga mniejszej ilości wykopów.

Następny artykuł

Ile waży lodówka?

Oceń artykuł: Jaki agregat do pompy ciepła?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5