Jak używać zmywarki?

Zmywarki pozwalają zaoszczędzić czas i obniżyć koszty energii. Ale jest to również urządzenie, które musi być prawidłowo użytkowane, jeśli chcesz je w pełni wykorzystać.

Właściwe użytkowanie zmywarki jest ważne, aby wszystkie Twoje naczynia były czyste i lśniące. Poznaj te wskazówki, aby utrzymać zmywarkę w dobrym stanie i cieszyć się jej mocą czyszczenia przez lata.

Ładowanie naczyń

Zmywarki są podstawą wielu gospodarstw domowych, ale sposób ich ładowania może być przyczyną poważnych kłótni wśród członków rodziny. Prawidłowe załadowanie zmywarki może sprawić, że naczynia będą lśniąco czyste po wyjęciu z maszyny, a także, że naczynia będą służyć przez lata.

Niezależnie od tego, czy używasz górnego czy dolnego stojaka, prawidłowe załadowanie zmywarki jest ważne dla optymalnej skuteczności mycia. Ważne jest również, aby upewnić się, że naczynia nie nakładają się na siebie lub nie gromadzą się w stosach, co może blokować strumień wody lub prowadzić do odpryskiwania powierzchni naczyń.

Większe przedmioty, takie jak talerze, miski, naczynia do zapiekanek nadające się do mycia w zmywarce, garnki i patelnie powinny być umieszczane na dolnym stojaku zmywarki, skierowane w dół w kierunku środka urządzenia. Mniejsze naczynia, takie jak tace i talerze, można umieścić między zębami na górnym stojaku zmywarki, bokiem.

Czyszczenie wstępne

Zmywarka to maszyna zaprojektowana, aby ułatwić Ci życie. Zaczyna się od potężnych ramion spryskujących, które rozprowadzają gorącą wodę i detergent po naczyniach, usuwając cząstki jedzenia, dezynfekując i nawadniając naczynia.

Cascade Platinum Plus, na przykład, zawiera enzymy, które przyczepiają się do przywartego jedzenia i rozkładają je, aby wypłukać je podczas cyklu zmywania. Jednak bez jedzenia, które mogłoby zaatakować, moc czyszcząca enzymów nie jest w pełni wykorzystywana, wyjaśnia Mark Iredale, prezes Fantastic Cleaners.

Mówi on również, że wiele nowoczesnych zmywarek ma czujniki, które wykrywają ilość brudu na naczyniu i dostosowują długość i temperaturę zmywania, aby doprowadzić je do czystości. Jeśli więc wstępnie opłuczesz talerze przed włożeniem ich do zmywarki, możesz oszukać te czujniki, że wymagają one lekkiego mycia, co spowoduje, że będą mniej dokładne.

Według Carolyn Forte, dyrektor Good Housekeeping Institute, naczynia należy płukać tylko wtedy, gdy są zanieczyszczone olejem lub tłuszczem, które trudno będzie usunąć po wyschnięciu. W przeciwnym razie płukanie jest stratą wody, energii i pieniędzy.

Wybór cyklu

Wybór najlepszego cyklu dla danego ładunku jest ważnym elementem doprowadzenia naczyń do czystości. Różne cykle wykorzystują różne temperatury, czas i energię, aby zapewnić odpowiednie czyszczenie.

Większość zmywarek ma kilka standardowych cykli, takich jak normalny cykl dla codziennych naczyń i ciężki cykl dla dużych garnków i patelni. Niektóre modele oferują również cykl sensorowy, który wykorzystuje czujniki do wykrycia stopnia zabrudzenia naczyń i automatycznie dostosowuje czas trwania cyklu i temperaturę wody, aby zapewnić optymalne czyszczenie.

Innym popularnym cyklem jest cykl ekspresowy lub „szybki”, który może sprawić, że Twoje naczynia będą lśniące w zaledwie 20 minut. Jest to jednak bardzo kosztowne ustawienie, więc zachowaj je dla lekko zabrudzonych naczyń, które wymagają szybkiego czyszczenia.

Większość zmywarek posiada również cykl suszenia, który wykorzystuje gorące powietrze lub wentylator do suszenia naczyń. Ta opcja może nie jest tak cicha jak Heat Dry, ale może przyspieszyć proces suszenia i zredukować nadmiar plam z wody, które możesz zobaczyć na szklankach lub innych delikatnych przedmiotach.

Czyszczenie po cyklu

Raz w miesiącu Twoja zmywarka potrzebuje dobrego czyszczenia, aby usunąć zatrzymane cząstki, osad mineralny i pozostałości detergentu z jej wewnętrznych części, drzwi, uszczelki i filtra. Pomaga to również utrzymać ją w stanie wydajnym i wolnym od zapachów, które mogą być spowodowane przez resztki jedzenia, które nie zostały zmyte.

Na szczęście łatwo jest utrzymać zmywarkę w stanie świeżości i zapachu. Wystarczy napełnić miskę przeznaczoną do mycia w zmywarce białym octem, umieścić ją na górnej półce i uruchomić pusty cykl, aby usunąć zatory, rozpuścić osady i odkazić.

Ocet jest wszechstronnym środkiem dezynfekującym i dezodorującym, który przecina tłuszcz wyściełający ścianki, rozpuszcza stary detergent i rozpuszcza osady z twardej wody, które z czasem mogą zatkać kanalizację.

Jeśli zauważysz, że w zmywarce rośnie pleśń, użyj mieszaniny octu i wybielacza, aby usunąć zarodniki (ale nie używaj wybielacza do urządzeń ze stali nierdzewnej). Wypłucz gorącą wodą i wysusz.

Oceń artykuł: Jak używać zmywarki?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5