Kuchenki gazowe to popularna opcja gotowania. Są bardziej energooszczędne niż kuchenki elektryczne i tańsze w eksploatacji.
Są też bezpieczniejsze niż wiele innych urządzeń, zwłaszcza gdy nie są używane. Ale nie są pozbawione problemów. Na szczęście jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, żeby utrzymać sprawność kuchenki gazowej.
Światło pilotowe
Światło pilotowe jest podstawowym elementem wielu urządzeń gazowych, w tym kuchenek, podgrzewaczy wody i kominków. Utrzymuje się je w stanie ciągłego zapłonu, aby służyły jako źródło zapłonu dla głównego palnika.
Choć od dawna są używane w piecach i kuchenkach, nowsze technologie oferują lepsze alternatywy dla światła pilotowego. Na przykład niektóre piece wykorzystują obecnie elektryczny system zapłonu, który uruchamia urządzenie, gdy trzeba ogrzać dom.
Gdy zgaśnie lampka pilotowa, urządzenie automatycznie zamknie dopływ gazu. Jeśli jednak termopara nie zareaguje natychmiast, część gazu może wydostać się przez rurkę pilotową, zanim zawór się wyłączy.
Gdy światło pilotowe zgaśnie, wyłącz gaz i pozostaw go na pięć minut. Dzięki temu resztki gazu będą miały czas na rozproszenie się i opuszczenie okolicy.
System zapłonu
Jedną z najważniejszych części kuchenki gazowej jest jej system zapłonu. System ten umożliwia zapalenie się palników po przekręceniu pokrętła lub naciśnięciu przycisku uruchamiającego kuchenkę.
System zapłonu pomaga również kontrolować iskrę, która zapala każdy palnik. Na przykład moduł DSI (Double Sensor Ignition) wykorzystuje te informacje do zatrzymania zapłonu, jeśli uzna, że w palniku nie ma płomienia, lub do ponownego uruchomienia zapłonu, jeśli płomień zgaśnie.
Ten rodzaj układu zapłonowego jest dobrym sposobem na zmniejszenie szans na przypalenie płomienia, ale z czasem może mieć problemy. Na przykład, może się złamać lub zostać źle ustawiony, albo przewód łączący może się złamać lub nie przewodzić prądu z przełącznika do modułu iskrowego.
Pokrętło regulacji palnika
Kiedy przekręcasz pokrętło regulacji palnika w kuchence gazowej, dokładnie kontrolujesz, ile gazu ziemnego dociera do kuchenki. Pozwala to kontrolować wielkość płomienia i zapobiega przegrzaniu lub zatruciu tlenkiem węgla.
Często słychać nieprzerwany dźwięk klikania, gdy zapalnik elektryczny zapala palnik kuchenki gazowej. Jest to znak, że wystąpił problem z zapalnikiem iskrowym.
Co więcej, jeśli lampka kontrolna kuchenki pali się nawet wtedy, gdy palnik jest wyłączony, może to być znak, że skończyły się zapasy gazu i nastąpiła nieszczelność. Skontaktuj się natychmiast z lokalnym zakładem energetycznym, aby zgłosić wyciek gazu i odciąć jego dopływ.
Niektóre staromodne kuchenki gazowe wykorzystują system „stojącego pilota”. Stale palący się płomień gazowy jest małym, stałym źródłem zapłonu pod płytą grzewczą, zwykle pomiędzy przednim a tylnym palnikiem.
Sztuczna rura Venturiego
Sztuczna rura Venturiego jest używana do pomocy przy uruchamianiu kuchenki gazowej. Jej działanie polega na kierowaniu płynów w wąską ścieżkę. Zwiększa to prędkość płynu i obniża jego ciśnienie.
Na działanie zwężki Venturiego może wpływać wiele czynników, takich jak chropowatość rury, temperatura wody i współczynnik wypływu. Dlatego tak ważna jest kalibracja zwężki, aby zapewnić dokładne wyniki.
Podczas uruchamiania kuchenki gazowej ważne jest sprawdzenie zwężki, aby upewnić się, że jest czysta i wolna od zatorów. Pająki i inne małe owady mogą budować gniazda wewnątrz zwężki, co może utrudniać przepływ gazu.
W dodatku ważne jest, aby zwężka była czysta i wolna od zanieczyszczeń. Pomoże to zapobiec powstaniu pożaru w urządzeniu.