Bujaczek czy warto?

Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, fotel bujany jest świetnym miejscem, w którym możesz oprzeć ręce i nogi, kiedy karmisz swoje dziecko. Pomaga zrelaksować system nerwowy i złagodzić bóle pleców, co może ułatwić skupienie się na komforcie dziecka.

Jeśli chcesz dodać fotel bujany do swojego domu, zastanów się nad projektem i materiałami, które najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom. Jest to inwestycja, więc poświęć trochę czasu, aby wybrać taki, który będzie Ci służył przez lata.

1. Relaksuje układ nerwowy

Rocking to świetny sposób na relaks, który jest dobry nie tylko dla Twoich pleców. Pomaga również wzmocnić układ nerwowy i zredukować stres.

Kojący rytm kołysania stymuluje przywspółczulny układ nerwowy, który jest naturalną reakcją na stres i może pomóc Ci poradzić sobie z lękiem i depresją.

Na przykład badanie przeprowadzone przez University of Texas MD Anderson Cancer Center w USA wykazało, że osoby, które kołysały się po operacji raka jamy brzusznej, odeszły od zmysłów o 16,8 godziny wcześniej niż osoby, które tego nie robiły.

Ci, którzy regularnie się kołysali, mieli również mniejszy niepokój i napięcie oraz prosili o mniej leków przeciwbólowych. Poprawiła się też ich równowaga, co można przypisać stymulacji układu przedsionkowego, części naszego ciała kluczowej dla równowagi.

2. Zmniejsza ból stawów

Ruch kołyszący fotela może pomóc w krążeniu tlenu i krwi do Twoich stawów i zmniejszyć ból. To świetny sposób na złagodzenie bólu związanego z zapaleniem stawów.

Fotel bujany może być też fajnym sposobem na spędzenie czasu z rodziną lub zrelaksowanie się po długim dniu. Ponadto może sprawić, że nudny pokój będzie wyglądał na bardziej ożywiony.

Dobry fotel bujany powinien być wykonany z solidnego materiału. Najczęściej wybierane są sosna i dąb. Materiały te są niedrogie i stosunkowo trwałe, ale raz na jakiś czas będziesz musiał odnowić swój bujak. Najlepsze z nich mają gładkie, polerowane wykończenie, które przetrwa długi czas i będzie świetnie wyglądać w Twoim domu. Dobrze jest też trzymać go z dala od wody i bezpośredniego światła słonecznego.

3. Wzmacnia mięśnie nóg

Fotel bujany to popularny mebel w domu. Zwykle jest wykonany z drewna, które jest mocne i trwałe.

To także świetny sposób na lekkie ćwiczenia podczas oglądania telewizji. Badania wykazały, że korzystanie z fotela bujanego może poprawić siłę nóg, siłę uchwytu dłoni i rozciągnięcie kolan.

Krzesło bujane istnieje od XIX wieku. Zazwyczaj jest wykonany z sosny i innych miękkich gatunków drewna, które są trwałe i tańsze niż twarde drewno, takie jak dąb.

4. Poprawia zdrowie serca

Fotel bujany poprawia zdrowie serca poprzez wywołanie reakcji relaksacyjnej, która obniża ciśnienie krwi. Zwiększa też produkcję endorfin, naturalnych substancji chemicznych uśmierzających ból w naszym mózgu.

Pacjenci cierpiący na nadciśnienie stwierdzili, że korzystanie z fotela bujanego przez 10 minut dziennie znacząco obniża ich ciśnienie skurczowe i rozkurczowe.

W dodatku ruch fotela bujanego powoduje ruch wszystkich stawów w stopie, pomagając je „naoliwić”. Pomaga to zmniejszyć obrzęk (opuchliznę) i powstawanie żylaków.

5. Zmniejsza bezsenność

Jeśli jesteś rodzicem, to kołysanie dziecka w foteliku jest świetnym sposobem na ukojenie go do snu. Ten kojący ruch pomaga niemowlętom spać spokojniej i może nawet zmniejszyć ryzyko wystąpienia u nich autyzmu.

Niedawne badania opublikowane w Current Biology wykazały, że nawet dorośli mogą odnieść korzyści z delikatnego kołysania. W rzeczywistości spanie na kołyszącej powierzchni poprawia jakość snu i konsolidację pamięci poprzez synchronizację pewnych oscylacji w mózgu.

W dodatku udowodniono, że fotel bujany łagodzi bezsenność, pozwalając zdrowym dorosłym szybciej zasypiać i mieć dłuższe okresy głębokiego, regenerującego snu. Naukowcy odkryli również, że bujanie sprzyja snu non-REM, który jest powiązany z lepszą jakością snu.

Poprzedni artykuł

Jak urządzić pokój dziecka?

Następny artykuł

Jak przechowywać zabawki?

Oceń artykuł: Bujaczek czy warto?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5