Jak przechowywać warzywa na zimę?

Przechowywanie warzyw na zimę to doskonały sposób, aby utrzymać zbiory w ogrodzie przez cały rok. Możesz to zrobić poprzez mrożenie, puszkowanie lub suszenie.

Mrożenie jest prostym procesem, który pozwala zachować prawie każde warzywo. Blanszowanie warzyw przed zamrożeniem pomaga powstrzymać enzymy przed zniszczeniem ich koloru, smaku i składników odżywczych.

Temperatura

Wiele owoców i warzyw można przechowywać w lodówce lub innym chłodnym, ciemnym miejscu przez kilka miesięcy. Jest to szczególnie przydatne przy zbieraniu dużych ilości „sezonowych” warzyw, które są zbyt drogie, by jeść je na świeżo.

W przypadku większości warzyw ważne jest przechowywanie w idealnej temperaturze, aby uzyskać długotrwały okres przechowywania. Temperatura poniżej 32 stopni Celsjusza może skrócić okres przydatności do spożycia wielu warzyw, w tym cebuli, czosnku i słodkich ziemniaków.

Najlepszym miejscem do przechowywania tych warzyw i owoców są piwnice, komnaty i inne chłodne pomieszczenia w domu. Rośliny korzeniowe, takie jak marchew, rzodkiewka i rzepa, szczególnie dobrze znoszą zimne i wilgotne warunki.

Używanie plastikowych torebek lub perforowanych pojemników wypełnionych wilgotnym piaskiem lub trocinami może pomóc w regulacji poziomu wilgotności i zapobiec więdnięciu lub gniciu tych warzyw. Często sprawdzaj, czy piasek pozostaje wilgotny i w razie potrzeby ponownie go nawilżaj.

Wilgotność

Utrzymywanie wilgoci pomaga warzywom zachować świeżość. Wilgotność można też wykorzystać do kontrolowania rozwoju pleśni i bakterii, które mogą zanieczyszczać żywność.

Wilgotność powietrza może się zwiększać lub zmniejszać w zależności od temperatury. Cieplejsze temperatury pozwalają na wprowadzenie do powietrza większej ilości pary wodnej.

Temperatura, wilgotność względna i punkt rosy to czynniki, które określają poziom wilgotności rośliny. Utrzymanie idealnej kombinacji temperatury i wilgotności dla zdrowia rośliny jest ciągłym procesem równoważącym.

Aby prawidłowo przechowywać warzywa, należy je zapakować w jakiś rodzaj materiału izolacyjnego, np. trociny lub czystą słomę. Dzięki temu warzywa będą suche, ale nie będzie w nich zbyt dużo pary wodnej, która może powodować pleśń i grzyby.

Światło

Przechowywanie swoich jesiennych zbiorów warzyw i owoców przez całą zimę to dobry sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na jedzenie. Istnieje wiele metod przechowywania produktów, od mrożenia, przez puszkowanie, po suszenie.

Suszenie jest szczególnie przydatną techniką do przechowywania korzeni, takich jak ziemniaki i marchew. Dobrze jest je przykryć lekko wilgotnym piaskiem lub trocinami, żeby nie stały się gumowate.

Rośliny korzeniowe, takie jak cebula, czosnek, zimowe kabaczki i dynie, również dobrze się przechowują, gdy są odpowiednio wysuszone. Warzywa te muszą być pozostawione na zewnątrz przez kilka dni lub tygodni, a następnie przechowywane w ciemnym, chłodnym miejscu.

Piwnica, pokój do zabawy, garaż lub inne pomieszczenie, w którym przez cały rok panuje temperatura powyżej zera, może być doskonałym miejscem do przechowywania. Jeśli jednak mieszkasz w rejonie, w którym panują niskie temperatury lub masz ograniczoną przestrzeń magazynową, rozważ wykorzystanie strychu, szafy lub innego miejsca, w którym nie panuje temperatura.

Przestrzeń

Chłodne, ciemne miejsce, w którym warzywa mogą być przechowywane przez pewien czas, nazywamy chłodnią. Niektóre z najlepszych miejsc do przechowywania w chłodni to piwnice, piwniczki na korzenie i pomieszczenia na błoto.

Rośliny okopowe, takie jak marchew, buraki, rzepa i pasternak, są najlepszym wyborem do długoterminowego przechowywania w chłodni. Wymagają one idealnej temperatury i wilgotności (32 stopnie Fahrenheita i 90 procent wilgotności względnej).

Aby jak najlepiej wykorzystać miejsce do przechowywania, ważne jest, aby pogrupować uprawy według ich zapotrzebowania na wilgoć. Suche warzywa, takie jak kabaczki, dynie i cebule, dobrze przechowują się w kartonowych pudłach wyłożonych trocinami lub innym materiałem izolacyjnym. Ta technika może uchronić warzywa przed gniciem, gdy klimat jest bardzo suchy, ale wymaga więcej troski niż dwa pozostałe rodzaje przechowywania zimowego.

Oceń artykuł: Jak przechowywać warzywa na zimę?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5