W XXI wieku połączenie prania i suszenia w jednym urządzeniu brzmi jak marzenie o idealnym praniu. Suszarki te pozwalają zaoszczędzić miejsce w porównaniu z oddzielnymi urządzeniami i często są wystarczająco małe, by zmieścić się pod kuchenną ławką.
Jednakże nie wszystkie są sobie równe, jeśli chodzi o wydajność. Wynika to głównie ze sposobu, w jaki zostały zaprojektowane do pracy.
Suszarki kondensacyjne
Suszarki kondensacyjne podgrzewają powietrze do wysokiej temperatury w celu wysuszenia ubrań. Nie wymagają one otworów wentylacyjnych ani dużych węży, co sprawia, że łatwo je zmieścić w ciasnej przestrzeni.
Zużywają też mniej energii niż modele z otworami wentylacyjnymi, więc nie przyczyniają się do zmian klimatu. Ich eksploatacja może być jednak kosztowna.
Suszenie jednego ładunku zajmuje około dwóch godzin, więc nie są to najszybsze urządzenia na rynku. Na szczęście mają zaawansowane ustawienia, które pozwalają ustawić własny czas dla każdego cyklu.
Wentylacja
Wentylacja jest ważną częścią cyklu prania. Pomaga przemieszczać się powietrzu wokół bębna, umożliwiając odprowadzenie nagromadzonej wilgoci.
Pomaga także schłodzić pralkę pomiędzy cyklami prania i pozwala na ucieczkę wilgoci podczas ostatniego cyklu wirowania. Bez odpowiedniej wentylacji wilgoć z ubrań pozostanie wewnątrz urządzenia, a w Twoim domu może pojawić się pleśń.
W większości domów suszarki muszą być wentylowane ze względu na bezpieczeństwo pożarowe i ochronę jakości powietrza. Jeśli wylot nie jest regularnie czyszczony, mogą się w nim gromadzić kłaczki i stanowić zagrożenie pożarowe.
Właściwe odpowietrzenie jest konieczne w przypadku suszarek zasilanych gazem, które również wymagają zewnętrznego odpowietrznika, aby wydalić tlenek węgla. Z tego powodu wentylowana pralnia jest prawie zawsze zalecana w nowym budownictwie.
Wymienniki ciepła
Wymienniki ciepła są używane w pralko-suszarkach do odzyskiwania energii cieplnej, którą odprowadzają. Można je następnie przekazać z powrotem do pralki lub innych urządzeń, które wykorzystują gorące gazy spalinowe jako źródło ciepła.
Wymiennik ciepła to blok, który znajduje się na górze pralki i zasysa powietrze z zewnątrz, a następnie przekazuje je do bębna. Dzięki temu ubrania suszą się szybciej i wydajniej.
Dobrym pomysłem jest czyszczenie wymiennika ciepła co najmniej raz w miesiącu. Można to zrobić, umieszczając chłonną szmatkę pod klapką konserwacyjną i przepuszczając wodę przez wymiennik ciepła ze wszystkich stron, aby usunąć resztki puchu.
Ogrzane powietrze jest następnie przepuszczane przez drugi wymiennik ciepła, który obiega ciepłą wodę w pętli. Metoda ta jest szczególnie skuteczna, ponieważ zapewnia, że para gruczołowa, która zawiera energię do odzyskania, jest odizolowana od wody i/lub powietrza. Oznacza to, że kłaczki i zarazki nie mogą być transportowane wraz z energią.
Elektronika
W przeciwieństwie do starszych pralek i suszarek, dzisiejsze modele są wyposażone w różnego rodzaju elementy elektroniczne, które pomagają śledzić cykl prania. Są to m.in. cyfrowe elementy sterujące i wyświetlacze, które pozwalają zaprogramować ulubione cykle prania.
Te funkcje mogą być szczególnie pomocne, jeśli masz napięty grafik lub lubisz prać i suszyć rzeczy specjalistyczne, takie jak odzież dziecięca lub wełniane swetry. Wygodna jest także możliwość zdalnego monitorowania i sterowania pralką i suszarką za pomocą połączenia internetowego.
Najczęściej spotykane rodzaje elektroniki w pralkach to płytki drukowane, komponenty elektroniczne, złącza (w tym miedziane i złote), inne tworzywa sztuczne i krzem (w układach scalonych). Elektroniczne elementy sterujące w pralkach to timery, przekaźniki i regulatory temperatury wody.