Co położyć na stare płytki w łazienkach?

Jeśli masz w łazience stare płytki, które wyglądają na przestarzałe lub zniszczone, istnieje wiele łatwych sposobów na odświeżenie przestrzeni bez konieczności wymiany wszystkich płytek.

Pierwszym krokiem jest wyczyszczenie powierzchni dobrym środkiem do usuwania piany z mydła, a następnie dobre spłukanie. Pomoże to również usunąć wszelkie osady wapienne z powierzchni.

Malowanie

Malowanie płytek łazienkowych to świetny sposób na odświeżenie starej przestrzeni bez kosztów i kłopotów związanych z obszernymi opcjami wymiany. Jest to również świetny sposób na dodanie koloru i wzoru do łazienki, dzięki czemu stanie się ona bardziej nowoczesna i estetyczna.

Przed pomalowaniem płytek łazienkowych należy je dokładnie oczyścić. Dzięki temu powierzchnia będzie wolna od brudu, pleśni i tłuszczu – wszystko to może uniemożliwić prawidłowe przyleganie farby.

Po oczyszczeniu płytek oszlifuj je, aby stworzyć bardziej chropowatą powierzchnię, do której farba będzie mogła prawidłowo przylegać. Można to zrobić papierem ściernym o ziarnistości 120.

Płytki można malować farbami lateksowymi lub epoksydowymi w wersji jedno- (wstępnie zmieszanej) lub dwuskładnikowej (gotowej do zmieszania) przeznaczonej do użytku wewnętrznego. Można je stosować do płytek ceramicznych, porcelanowych i nieszkliwionych kamieniołomów.

Naklejki lub transfery

Jeśli masz ograniczony budżet i szukasz szybkiego i łatwego sposobu na odnowienie łazienki, możesz rozważyć naklejki lub transfery. Są one mniej niechlujne i czasochłonne niż malowanie, ale wciąż dają ładny efekt końcowy.

Naklejki na płytki mogą być świetną opcją do zakrycia starych płytek i są dostępne w wielu różnych wzorach. Są dostępne w wielu różnych rozmiarach i można je stosować na kuchennych blatach, ścianach pryszniców, a nawet na podłodze w łazience.

Kluczem do ich użycia jest znalezienie naklejek o niskiej przyczepności, które dobrze pasują do płytek i można je łatwo zmienić, zanim „zastygną”. Ważne jest również, aby upewnić się, że krawędzie są bardzo proste i że wszelkie gniazdka elektryczne lub przeszkody są starannie przycięte.

Jeśli szukasz bardziej trwałego rozwiązania, aby zakryć stare płytki łazienkowe, zawsze możesz spojrzeć na dekoracyjne podłogi betonowe. Ideal Work(r) oferuje szereg opcji, które można zamontować na istniejących płytkach, aby nadać łazience zupełnie nowy wygląd.

Soda oczyszczona i ocet

Gdy szukasz pozbawionego chemikaliów sposobu na sprzątanie domu, soda oczyszczona i ocet często znajdują się na liście. Obydwa są naturalnymi dezodorantami, a ocet jest naturalnym środkiem zwalczającym rdzę.

Ocet jest również świetny do usuwania plam z twardej wody i jest skutecznym środkiem odtłuszczającym. Soda oczyszczona jest również dobrym środkiem czyszczącym, który usuwa osad z mydła i pleśń.

Zwykła mieszanka 50/50 sody oczyszczonej i octu pomoże usunąć różne plamy z łazienki i sprawi, że twoje płytki będą wyglądać świeżo. Możesz użyć tej formuły do czyszczenia toalety i wanny, a także zmieszać ją w butelce z rozpylaczem do luster i innych powierzchni w łazience.

Kwas zawarty w occie rozkłada sodę oczyszczoną i powoduje wydzielanie dwutlenku węgla. Pomoże Ci to usunąć brud i zanieczyszczenia z czyszczonej powierzchni, ale jeśli będziesz to robić zbyt często, z czasem spowoduje to zużycie odpływów.

Środek do usuwania kamienia

Jeśli masz stare płytki, istnieje kilka różnych sposobów na usunięcie kamienia, który się na nich osadził. Są to zarówno produkty naturalne, takie jak sok z cytryny lub biały ocet, jak i chemiczne środki odkamieniające dostępne w postaci sprayów i pianek.

Kamień jest naturalnym minerałem, który może tworzyć się wokół otworów w prysznicu, zlewie lub wannie. Może również gromadzić się na ścianach i sitku prysznicowym, ponieważ woda tam wysycha.

Jest jednak kilka metod, których możesz użyć, aby pozbyć się kamienia na płytkach łazienkowych. Niektóre z nich to użycie cytryn, wodorowęglanu sody i octu.

Jednym z najlepszych naturalnych środków czyszczących do usuwania kamienia jest sok z cytryny. Ma on lekką kwasowość, która dezynfekuje i rozbija osad z mydła bez szkody dla płytek i fug. Możesz wlać pół szklanki soku z cytryny do butelki ze spryskiwaczem, a następnie użyć go do wyczyszczenia płytek w łazience.

Oceń artykuł: Co położyć na stare płytki w łazienkach?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5