Jak pomalować salon?

Malowanie salonu to łatwy i niedrogi sposób na zmianę wyglądu domu. Ale proces ten nie jest pozbawiony wyzwań, zwłaszcza w przypadku dużych pomieszczeń i niewygodnych miejsc, takich jak schody.

Aby uczynić proces bardziej efektywnym, użyj wysokiej jakości farby i podkładu. Dzięki nim pomieszczenie szybciej wyschnie, co oznacza, że będziesz mógł nałożyć kilka warstw w krótszym czasie.

Przygotowanie pomieszczenia

Przygotowanie pomieszczenia do malowania to ważny krok, który sprawi, że malowanie przebiegnie znacznie sprawniej. Obejmuje ono odsunięcie mebli od ścian, przykrycie podłogi ścierką lub gazetą oraz usunięcie włączników światła i osłon gniazdek elektrycznych.

Sprawdź też stan wszystkich ścian. Jeśli są tam dziury, pęknięcia lub łuszczący się tynk, które wymagają naprawy, zastosuj zestaw do naprawy suchej zabudowy.

W przypadku powierzchni drewnianych przygotowanie obejmuje osadzenie gwoździ pod powierzchnią, wypełnienie i szlifowanie dziur oraz czyszczenie lub wymianę uszkodzonego drewna. Ponadto ważne jest oczyszczenie i naprawa listew ozdobnych, listew przypodłogowych i listewek.

Przygotowanie pomieszczenia do malowania wymaga wiele pracy, ale jest warte poświęconego czasu. Gładka i równa powierzchnia sprawi, że malowanie pójdzie gładko, a Ty uzyskasz doskonałe wykończenie wszystkich miejsc w pokoju.

Malowanie sufitu

Czy zdecydujesz się na biały sufit, nieoczekiwany wzór czy odważny kolor, malowanie sufitu w salonie może sprawić, że poczuje się on cieplejszy, większy lub bardziej przytulny. Jest to również świetne miejsce do wyeksponowania elementów architektonicznych, takich jak odsłonięte belki i listwy wieńczące, jak twierdzi Jeff Winters, wiceprezes ds. marketingu w firmie Sherwin-Williams.

Zasugerował użycie 5-galonowego wiadra z rampą do wałka. Takie wiadro pomieści wystarczająco dużo farby, aby wykonać pracę bez konieczności zatrzymywania się w celu uzupełnienia jej co kilka pociągnięć.

Zacznij w rogu i wałkuj w sekcjach o wymiarach 3 stopy na 3 stopy (jest to wystarczająco mały obszar, aby można było śledzić, co zostało pokryte). Następnie nakładaj farbę na mokrą krawędź z poprzedniej sekcji.

Potem kontynuuj malowanie, aż cały sufit zostanie pokryty. Powinieneś dążyć do pokrycia sufitu kilkoma warstwami. Pomoże to ukryć wszelkie niedoskonałości, zapobiegnie przebijaniu się plam i nada sufitowi gładkie wykończenie.

Malowanie ścian

Farba to świetny sposób na rozjaśnienie pokoju i nadanie mu bardziej zachęcającego wyglądu. Może też sprawić, że pomieszczenie wyda się większe i bardziej przestronne.

Przed rozpoczęciem malowania powinieneś wykonać kilka prac przygotowawczych. Po pierwsze, umyj ściany i listwy, aby usunąć wszelkie zabrudzenia i pozostałości, które mogłyby się zbić podczas malowania.

Następnie wypełnij wszelkie dziury i wgniecenia na ścianach. Mogą one sprawić, że farba będzie nierówna i pojawią się smugi.

Na koniec wyszlifuj podkład. Pomoże to farbie lepiej przylegać do ściany i zapobiegnie jej łuszczeniu się.

Po wykonaniu wszystkich prac przygotowawczych nadszedł czas na malowanie ścian. Aby zacząć, będziesz potrzebował farby, pędzla i wałka.

Malowanie elementów wykończeniowych

Malowanie elementów wykończeniowych może dodać każdemu pomieszczeniu osobowości. Niezależnie od tego, czy jest to boazeria, poręcze na krzesła czy listwy wieńczące, farba może podnieść rangę pomieszczenia bez większego wysiłku.

Najpierw przeszlifuj powierzchnię listwy, aby usunąć starą, brudną farbę i przygotować ją do malowania. Aby uzyskać gładkie wykończenie, zacznij od grubego papieru ściernego o ziarnistości 80, a następnie przejdź do drobniejszego papieru ściernego.

Następnie wypełnij wszelkie pęknięcia i dziury lekką masą szpachlową. Pozwól szpachli wyschnąć zgodnie z instrukcjami podanymi na opakowaniu, a następnie lekko ją oszlifuj.

Po oszlifowaniu listew, przetrzyj je wilgotną gąbką, aby usunąć kurz. Następnie wybierz kolor wykończenia, który będzie pasował do koloru ścian.

Jeśli masz wysoki sufit, rozważ pomalowanie ścian i wykończenia o jeden odcień ciemniej niż sufit, aby optycznie wydłużyć pomieszczenie. Stworzy to iluzję, że możesz kontynuować ściany aż do sufitu, aby uzyskać niekończący się, wzniosły wygląd.

Poprzedni artykuł

Co na ścianę w salonie?

Następny artykuł

Jak zmienić wygląd salonu?

Oceń artykuł: Jak pomalować salon?

Ilość ocen: 0 Średnia ocen: 0 na 5